2014-02-21 12:42:40
gerçek mi gerçeklik mi

Gerçekliğin Paralel Paradoksu

Roman okuyan insan değil, okuduğunun bir roman olduğunu unutan insan problemlidir.

Nedir şimdi bu?

Gerçek ile gerçeklik arasındaki derin meseledir, ama aslında hem paralel hem de paradoksal bir sahneye de işaret eder. İronik değil mi? Zaten romancıyı da kurtaracak olan bu neşeli ve hazin ironidir. Gerçek dediğimiz de kurgulanabilir mi, gerçeklik gibi? Kimi teorilere göre kurgulanır elbet. Neden-sonuç sürecini kontrol eden yaşanan gerçeği de etkiler böylece. Belki uzun vadeli bir hesaptır bu. Peki, o zaman bu şey gerçek olarak kalmaya devam edebilir mi? O şey artık bu esnadan sonra bir gerçeklik değil midir? O kurgunun bir parçası olduğum için diyorum, dedi Marlon Cahit.                                                                                  

 • Karavelli: Gerçek; yağmur yağıyor şimdi, içeri biri girdi az önce parlatılmış parkeler çamurlu ayak izleriyle pek fena oldu, yeniden temizlemek gerecek, ama içeriye de birileri girip çıkmaya devam edecek. O zaman yeniden temizleme işini biraz ötelemeli, gün batarken olabilir el ayak çekilince. Demek toplumsal manada, mecazen el ayak çekilince temizlik şey oluyor.

Hayat gerçekler üzerinde gider, örneğin asgari ücretin şu kadar olduğu bir yerde yoksulluk, bir gerçek değil de nedir? O yoksulluğun mağduru olan çalışan -ki asıl mağduriyet budur- müdahale edilmiş bir süreci yaşıyorsa on yıllarca, onun için söz konusu olan gerçekliktir işte. Böylece dizginleri ele almak mı lazım? Yaşadığımız şu hem paralel hem de paradoksal şeye tekmeyi basıp çelişkiyi tersine çevirmek bir kimsenin tek başına yapabileceği bir iş midir? Zira toplumsal bir hayatın parçalarıyız… Evet, ben olmazsam Çiko’nun hali nice olur? Ama doğrusu, Çiko’nun varlığı da birçok hayat sahnesini mümkün olduğunca idrak etmemin bir tümleci oluyor. Yardımcı öğe işte… Duymasın, kırılır.

 • Dünyayı olduğu gibi görmezseniz ona büyük zararlar verebilirsiniz, demişti 
 • zamandilimsiz adam Marlon Cahit Uzungece. 
 • Kim mi Marlon Cahit, kendisi sade bir roman kahramanıdır. 
 • Çiko ile de ahbaptır, vesilemle tanışmışlardır. Paralel bir varoluş içindedirler ama Marlon Cahit kaderini tayin etme konusunda o ‘gerçeklik’ âleminde fakat hep gerçekle münasebet içinde olmaya çalışan biridir. 
 • Çiko’nun hayalci köfteciliği onda yoktur. 
 • Değer yargıları ve inançları onların, birbirinden uyumsuz ve parçalıdır; 
 • Çiko eklektik, 
 • Marlon Cahit diyalektiktir. 
 • Tam da romanlıktır icabında. Peki, gerçek de böyle olursa, yani kurgusal mantık dizgesi içinde filan. Canına yandığım… Zira roman dilersen şeytanı bile sevimli, iyi bir muhterem şekline büründürecek sihirli bir tür, lakin sihir diye bir şey yoktur, diye mırıldandı bu sekansta Marlon Cahit.

Yahu, tanık olduğumuz şu sahneler gerçekte olamayacak kadar enteresan, garip, komik, hazin bir gerçeklik hüviyetinde değil mi sizce de. Bildiğiniz kurgu âlemi. Dağınık duğunuk durdukça da bireysel, toplumsal, sınıfsal gerçeğimiz o mendebur gerçekliğin elinde oyuncak olacaktır muhtemelen, olmaya devam edecektir veya ne bileyim, hangisini seçersek onla bitirelim cümleyi.

Sade bir roman kahramanı olan Marlon Cahit Uzungece; roman bile, bir otoriteye tabi olmaktansa kendi otoritesini kurar, dedi, roman bile... İyi mi? devam etti; modern özne de tıpkı bir roman kahramanı gibi kendi kendini var eder, özgürlüğün sınırlarını kendi eliyle çizer. Evet, gündelik hayat ciddiye alınmalı, çünkü bize sorunun şifrelerini bu hayatın kendisi bizzat vermektedir. Yani gerçeği ciddiye almak... İhtiyacımız olan o “gerçekçilik” denen mefhum hiç değildir. Bakar mısınız, bir şeye “gerçekçi” filan demek, onu öyle nitelemek onun aslında gerçek olmadığını kabul etmektir. Örneğin silikon bir meme gerçekçidir fakat gerçek değildir. Böyle diyor gerçek olmayan ama gerçekçi olan roman kahramanı Marlon Cahit. Bu sırada Başbakanımızın tüm “gerçekçi” konuşmaları vb filan geliyor benim aklıma. Vay aman…

Bu arada Çiko da uzaktan uzağa ifrit oluyor bu duruma, paralel bir kahraman mı tecessüm etti durup dururken ve bendeniz de hala burada dururken, diye…

 • Hesaplanmış tesadüfler hep bir gerçeklik atmosferinin meydana getirilmesi içindir, kusurlu gerçeği tamir etmek içindir. 
 • Tamiratlar tadilatlar beklentilerimizi pek karşılamayan gerçeğe bir çeki düzen vermek içindir… 
 • Şahsen zamandilimsiz bir adam olarak gerçekliğin içinde dolanıp dururum keyfekeder; 
 • ama sen öyle yapmayasın 
 • Henry Kissinger’e Nobel barış ödülü verecek, 
 • Menderes’i demokrasi karamanı yapacak, 
 • Erdoğan’ı dünya lideri namlı kılacak kadar izansız olan şu gerçek içinde, 
 • dedi giderken Marlon Cahit.

Zannederim ki bu arkadaş Plebyen bir roman kahramanı, dedi sahneye yeniden çıkmanın hazzını belli etmekten çekinme ihtiyacı bile duymayan Çiko. Niye ki dedim? Baksana dedi, bir halk meclisini kurdu bile kendi kendine şuracıkta, pek avam.

Kıskandınız mı Çiko hazretleri?

Sebep, dedi, niye kıskanayım, varlığımın manasını okur iradesi değerlendirecektir haddizatında.

Milli irade diyorsun yani…

Yani…

Biliyor musun Çiko, dedim, senle Marlon Cahit arasındaki fark şiirle roman arasındaki fark gibi.

Yani bana şiir gibisin mi demek istiyorsun, diye hoşnut oldu Çiko.

Olabilir dedim.

Aslında bu kadarıyla yetinebilirim ama biraz izahat lütfen, dedi.

Bankaların veya sigorta şirketlerinin ve seri üretim köftelerin dünyasında lirizme yer yoktur, dedim.

 • Yeni arkadaşından mı öğrendin bu lafları? Neyse, o canım köfteleri buz gibi biralarla gövdeye indirirken gözlerimin hazdan adeta yaşarması sayılmaz mı bu lirizm bahsinde, diye bir atak yaptı Çiko, hem senin vaziyetin veya siz “gerçek”  olan arkadaşların vaziyeti nedir şu meselde?

Şahsen bir büyük cephenin ferdi olmadığım sürece, dostum Çiko, bana kalan şey bozkır köpekleri gibi ıssız bir ömürdür, dedim.

Şu durumda benden hiçbir farkın yok, dedi. Bir gazete haberini Aşk-ı Memnu ile karıştıran bilincin gerçekle hiçbir alakası yoktur. Bir macerada mevta olabilecek Marlon arkadaşımız için Mevlüt okutmaya kalkışmazsın umarım. Öyle bir şey yapacak olursan da benim için kebap dağıt, şalgam suyu ver, helva ikram et; değilse çizgilerim sızlar, dedi Çiko.

Son bir hamleyle karambita diye mırıldandım.

Yazar: Editor