2016-10-06 04:46:19
göze hoş gelen cebe boş gelir

Şu sorulabilir: Göze hoş gelen futbol mu bizim istediğimiz veya modern futbolun istediği, yoksa karakterli futbol mu?

Taktik yok, strateji zaten yok yani olamaz çünkü kadro bir strateji uygulamaya elverişsiz, bu kadroyu elverişli hale getirmek için gerçek bir TD lazım.

Nedir?

Günü kurtarmak için İki üç topçu çıkar, onların hatırına birkaç pas yapılır, sonuç alındı alındı, değilse yeni maçlara bakılır. İşte halı saha futbolu tam olarak böyle bir şeydir. Bir halı saha takımından bahsediyorum yanlış anlaşılmasın.

Ataklar yapılır, hücuma şen şakrak çıkılır, defansa Allahını seven yardım eder, sağ bek sol açık oynar, nasılsa halı sahadayız, güç kontrolsüz kullanılır falan filan...

Bir oyun karakteri olan takım ise halı saha takımı gibi çıkmaz sahaya. Her adımın bir planı vardır. Şans yoktur alın teri vardır. Futbol bilgisi vardır. Maç öngörüsü vardır. Sezon stresinden soyulan avuç içleri vardır.

Kendi sorumluluğunda olmayan bedeller ödenmez, çünkü o takım sorumluluğu aldığı zaman, bir oyun disiplini içinde olumsuzu olumluya çevirir, bedel ödemez rakiplere bedel ödetir.

Ödetmişiliğimiz var, yaşadık, biliyoruz. Üstelik bu bir önceki teknik yönetime laf sokulmadan yapılmıştı. Futbol terbiyesi ve iş ahlakı içinde...

Uzun yıllar sonra bir futbol prensibimiz vardı. Neyapacağımızı biz tribünde biliyorduk, o yüzden taraftar olarak sabırla bekliyorduk. Beklediğini aldı taraftar. Rakip de ne yapacağımızı biliyordu. Ama buna önlem alamıyordu. Önlem alacağım derken maçı kaybediveriyorlardı.

Futbol yazarları bunun için literaüre yeni bir kavram bile sokmuştu, Zehirli Sarmaşık diye...

Şimdi göze hoş gelen bir halı saha futbolu oynuyoruz. 

Kenarın iradesi sıfır, birkaç futbolcunun klası var. O kadar! Gerçi bundan yönetim de memnun. Ne diyelim! Her şey gönüllerine göre olsun!

Ama 6 haftada 5 puan, iddia edilen o güzel futbol için biraz az değil mi? 

Yazar: Editor