2015-12-12 13:05:27
güzel oba halit gürer

Mahmut Temür, Fahri’den Ne Kadar kötü Olabilir?

Engin Hoca'nın savunma ağırlıklı futbol oynatması dikkat çekiyor. Son üç maçımızda çok az pozisyon verdik ve kadro bu şekilde oynamaya elverişli. En önemlisi, istediğimiz sonuçları elde ediyoruz. Taktik amaca ulaşıyorsa sıkıntı yok ancak kadro seçimleri ve oyuncu değişiklikleri, herhangi bir kayıp durumunda Engin Hoca'nın çok fazla eleştiri almasına sebep olabilir.

Mesela aynı oyunla kaybetseydik veya berabere kalmış olsaydık neler konuşurduk? Savunmayı iyi yaptığımızı ancak hücumda rakibi az adamla yakaladığımız durumlarda bile pozisyon üretmekte zorlandığımızı konuşurduk. Yapılan oyuncu değişikliklerini ve neden yapıldıklarını konuşurduk. Mahmut'un değil de Fahri'nin neden oyuna girdiği gibi.

En fazla da Mahmut Temür'ün neden ilk on birde başlamadığını konuşurduk. Oynasaydı eğer kazanacağımızdan bahsederdik ve Engin Hoca'yı bu sebeple bir hayli eleştirirdik.

Neyse ki kazandık ve yaşanabilecek muhtemel sıkıntıları şimdilik öteledik.

Maça gelince, ilk yarıda düşük tempoda giden bir karşılaşma vardı. Savunmayı iyi yaptık ve rakibi durdurmayı başardık. Ancak, rakip yarı alanda çok fazla top kaybı yaşamamız, gol pozisyonları üretmede sıkıntıya sebep oldu. Dengeyi (aslında çok kötü bir pas istatistiğiyle oynayan) Samican'ın savunma arkasına attığı güzel pas bozdu. Pasın devamında Nduka'nın attığı golden sonra geçen haftakine benzer bir şekilde savunmaya çekildik. 

İkinci yarı rakibin risk almasıyla geniş alanlar bulduk. Rakibi az adamla yakaladığımız çok pozisyon oldu. Bu dakikalarda doğru zamanda doğru paslar atabilseydik farkı açabilirdik. İkinci yarıda kilit pasları atabilecek olan Mahmut'un yedek kulübesi yerine sahada olması bize gol getirebilirdi. 

Geride olmasına rağmen Alanyaspor, üzerimizde büyük bir baskı kuramadı. Savunmada son iki maçtır olduğu gibi yine çok iyiydik. Ancak Barış'ın füzesi işleri biraz bozdu. 1-1'den sonra, golün de coşkusuyla tehlikeli geldiler ancak Hayrullah'ın yaptığı kurtarış maçı bizim lehimize döndürdü.

Maçın son dakikasında ise sezona formsuz başlayan Ahmet Dereli'nin attığı gol bize galibiyeti getirdi. Geçen sezon da oyuna sonradan girip attığı gollerle çevirdiği çok maç olmuştu. En iyi özelliğinin gol pozisyonlarına çok sık girmesi olduğunu düşünüyorum. Sağ kanatta değil de forvet olarak oynarsa kendisinden daha fazla verim alacağımız görüşündeyim. 

Hafta içi pek alışık olmadığımız farklı bir heyecan var. Salı günü kupada Gaziantepspor karşısına çıkacağız. Ligdeki galibiyet serimize kupada da devam etmek dileğiyle...

Halit Gürer

________________________ 

Editör Notu:

Bu soru işareti de sadece Mahmut Temür'ün durumu için... Ne yani, Karabük maçında Mahmut değil de Fahri mi oynayacak?

Yazar: Editor