2016-09-21 12:43:39
hakem hataları ve adanaspor 2

Son yazımı kelebek etkisi küçümsenmemeli diyerek bitirmiştim.

Nedir bu kelebek etkisi? Hatırlatalım: Kısaca, ufak ve hesaplanmayan bir olayın kaos boyutlarına ulaşabilecek seviyede artması durumu.  

"Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması, Amerikada bir fırtına kopmasına sebep olabilir." şeklinde biraz da abartılı bir örnek ile ismini almıştır. 

Adanasporla ne alakası var derseniz, konuyu hakemler tarafından gasp edilen puanlara bağlayacağım. 

Şu anda 2 puanla 15. sırada yer alan Adanaspor, alt sıralardan kurtulmak için önümüzdeki maçta Alanyasporu yenmek durumunda. Peki, hakemler olaya bilerek veya bilmeyerek müdahil olmasaydı?

Mesela Gaziantepspor ve Kasımpaşa karşısında galibiyeti kaçıran Adanasporun verilmeyen net penaltıları verilseydi, dört puan daha yukarıda ve minimum 10. sırada olsaydı, Adanaspor şu anda çok rahat bir konumda ve stressiz bir maça çıkacaktı. Alanya karşısında olası bir puan kaybı ise büyük bir problem olmayacaktı. 

Ve ayrıca, maç 0-0 sürseydi ne olacağı bilinmezdi tabii ama güçlü Osmanlıspora karşı ofsayttan yediği gole rağmen Adanasporu mağlup saydım bu hesapta. Oradan alınabilecek 1 veya 3 puanı da eklersek Avrupa potasına kadar yükselebilirdi Adanaspor...

Kelebeğin kanat çırpması, Adanaspor için hakemlerin gereken düdüğü çalmaması oldu. Şu ana kadar oynanmış olan futbolun üzerine hiç bir ekstra koymadan enfes bir konumda olabilirdi Adanaspor fakat hakemlerin sonuca direkt etkiyen kararları olayı çok farklı yerlere getirdi.

İsteğimiz ve dileğimiz şudur ki; hakemler bize yukarıdaki hesapları yaptırmasınlar. Kim, hangi sıralamayı hak ediyorsa orada olsun. Daha dikkatli, daha konsantre ve daha az art niyetli olsunlar.  Ve mümkünse hatalarının bedelini de bir şekilde ödesinler.

 Halit Gürer

Yazar: Editor