2016-09-21 17:21:45
hakem hataları ve adanaspor 3

Türk Dil Kurumuna göre;

Liyakat:  Bir kimsenin, kendisine iş verilmeye uygunluk, yaraşırlık durumu…

Süper Lig, adı süper ama kendi sadece o ismi taşıyor gibi.

Evet, böyle dememizde sebep hakemler. 

Futbolun iş takibinde TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) ve ona bağlı kuruluş olan MHK (Merkez Hakem Kurulu) ilk muhataplardan. 

Doğal olarak sorumuluk da onlarda.

Hakemlerin hataları hemen hemen her maçta görülmekte ama üst üste aynı takımın başına gelmesi çoğu zaman çekilmez bir durum haline geliyor.

İlk 4 hafta rakiplerimiz ve Hakemleri;

1.Hafta Rakip Bursa,Hakem Halil Umut Meler (Yönetici):  net 1 penaltımız vermedi ve sonrasında 4 hafta adı Süper olan ligde görev almaya devam etti.

2.Hafta Rakip Kasımpaşa,hakem Tolga Özkalfa (Diş Hekimi): net 1 penaltımızı vermedi ve sonrasında 3 hafta adı Süper olan ligde görev almaya devam etti.

3.Hafta Rakip Gaziantepspor hakem Volkan Bayarslan  (Mühendis): net 2 penaltımız verilmedi ve sonrasında diğer hafta adı Süper olan ligde görev almaya devam etti.

4.hafta Rakip Osmanlıspor hakem Abdulkadir Bitigen (Diş Hekimi): yediğimiz gol ofsayt ve rakibe kırmızı yerine sarı kart verdi. Muhtemelen görevler alacak.

Bunlar buz dağının görünen kısımları bunların dışında zamansız çalınan düdükler  avantajı kesmeler, kartlık rakip faulleri, ceza sahasına girerken yapılan faullere çalınmayan düdükler…

Oynadığımız 4 maçta rakiplerin oyuncularımıza yaptığı 71 faul 10 sarı kartla cezalandırılırken 57 faul yapmış takımımız yine 10 sarı kartla cezalandırılıyor. Tabii ki sarı kartlar faullerin sayısının dışında şiddeti, yeri vb. kriterlere göre verilmekte ama maçlarımızda oyuncularımıza gösterilen sarı kartları düşününce haklılığımız ortaya çıkmıyor.

Hakemler sadece 22 süper lig klasman hakemi olduğunu biliyorlar ve her şekilde, adı Süper olan ligde görev alacaklarının da bilincindeler. Çok koştukları halde, pozisyonu süzemeyen babası eski hakem olan oğul hakemler var. Kötü not almamışlar ki Süper Ligde görev almaya da sorunsuz bir şekilde devam ediyorlar. Artık daha dikkatli, daha adaletli ve hakkaniyetli hakemler istiyoruz. Yazıma başlarken de açıkladığım gibi gerçekten liyakatli hakemlerin maçlarda görev alması ümidi ile…

Ahmet Gültekin

Yazar: Editor