2016-10-22 07:36:08
halit gürer / Akhisara doğru

Akhisar Belediyespor geçtiğimiz sezonlardaki performansını fazlasıyla aratıyor. Bugüne kadar hoca tercihlerini çok iyi yapıyorlardı. Reşit Akçay ve Hamza Hamzaoğlunun iyi yerlere gelmesinde ve tecrübe edinmesinde Ege ekibinin katkısı büyüktü. Bu sezonu da Cihat Arslan ile açtılar ki bence başarılı ve mütevazi bir teknik direktördü. Ilk maçın ardından alınan  ayrılık kararının Akhisar Belediyesporu olumsuz  etkilediğini düşünüyorum.

Şu anki teknik direktör Tolunay Kafkasın ise kontrollü bir futbol anlayışı var. Genellikle taktiği gol yememe üzerine kuruyor. Bu taktiğin "gol yememe" kısmında sıkıntı yok fakat sürekli düşük tempoda maçı götürmesi ve gol yollarında üretkenliğin olmaması zevksiz ve golsüz maçlar ortaya çıkardı. Son beş maçlarında gol bulamazlarken son üç maçları da 0-0 sonuçlandı.

Ben bu maçta daha farklı ve daha ofansif bir Akhisar bekliyorum. Gerek golsüz biten maçlar gerek Adanasporu hedef maçı olarak görmeleri bunda etkili olacaktır. Ancak kadrolarında Rodallega haricinde skoru değiştirebilecek veya hücuma çeşitlilik getirebilecek bir isim göremiyorum. Miguel Lopesin arada sırada etkili bindirmeleri oluyor ancak sonuçta o da bir sağ bek. Forvet arkasında oynayan Özer Hurmacı ise şu ana kadar hazır bir görüntü vermedi ve oynadığı maçlarda etkisiz kaldı.

Şahsi görüşüm Adanaspor Rodallegayı kilitleyip standart bir savunma yaparsa Akhisarın bugüne kadar etkisiz kalan hücum hattını durdurma konusunda büyük sıkıntılar yaşamaz. Yeter ki kendi basit hatalarımızdan gol yemeyelim.

Son üç maçında gol yememiş bir Akhisar var. Ancak savunmada hiç gedik vermeyen bir takım da değiller. Kalecileri Fatih Öztürkün bu gol yememe serisindeki payı çok büyük ve son maçlardaki kurtarışları ile takıma direkt olarak iki puan katkı koyduğunu söyleyebiliriz.

Rakipleri tempoyu arttırdığında Akhisar savunması açıklar verebiliyor. Savunmanın dengesini Roni bozabilir. Sürati ve adam eksiltme yeteneği ile fırsatlar oluşturabilir. Ayrıca Akhisar bu kez beraberlikle yetinmek istemeyecektir. Sonuca gidemedikleri her dakika daha fazla risk almalarına ve bu da Adanasporun geride daha fazla geniş alan bulmasına sebep olacaktır.

Yüksek konsantrasyonla başlar ve en azından iki hafta önce oynadığı oyunu sahaya yansıtabilirse Adanasporun Manisadan puansız dönmeyeceğini düşünüyorum.

Halit Gürer

Yazar: Editor