2016-02-14 15:25:44
halit gürer / denizli deplasmanı

Sonunu Görmek Gerek

Her maçımızı özetlesek son haftalar için sürekli benzer şeyler yazmak durumunda kalırdık. Bu da bu ligdeki takımlar arasında en isabetli sisteme sahip olduğumuzu ve bulunduğumuz konumun tesadüf veya şans olmadığını gösterir.

Beğenilmeyebilir, şampiyonluğa oynayan bir takım olarak daha baskın oynayıp oyunu domine etmemiz beklenebilir ama bu tarzda futbol oynayan takımlar göze hoş gelse de her zaman başarıya ulaşmamıştır. İlk aklıma gelen Hollanda milli takımı, her turnuvada favori olmuşlardır. Cruyff, Van Basten, Rijkaard gibi kaliteli isimlere de sahip olsalar, müthiş hücum futbolu oynayarak her dönem beğeni de kazansalar, dünya kupaları tarihinde hiç şampiyonlukları bulunmamakta. 

Aksi örnekte ise başarıya ulaşan çok sayıda takım var. Yakın zamanda aklıma Mourinho'nun Inter'i geliyor. Skor avantajını yakalayıp, kalenin önüne otobüsü çekerek hem ligi kazandı, hem de yarı finalde Barcelona gibi muazzam hücum gücüne sahip bir takımı eleyerek Şampiyonlar Ligi'nde kupaya ulaştı. Geçen sene Chelsea'nin şampiyonluğunda da benzer bir sistemle takımını oynatmıştı. Çok sıkıcı futbol oynattığı için sürekli eleştirildi ancak hedefine ulaşmayı başardı. 2004'de Yunanistan, 2006'da ise İtalya'nın kazandığı turnuvalarda da savunma ağırlıklı futbolun şampiyonluk getirdiği hafızalarda. Son bir sözle bu konuya noktayı koyalım. "Forvetler maç kazandırır, savunma şampiyon yapar."

Önceki senelerde hatırlarsanız sadece Mbilla'nın sakat veya cezalı olması durumunda ciddi güç kaybederdik. Kişilere fazla bağlıydık. Ve Tiago ile 9 maç üst üste kaybettiğimiz unutulmamalı. Şimdi ise takımın ve sistemimizin en önemli parçalarından Renan'ın bile yokluğunu hissetmiyoruz. Herkes birbirinin açığını kapatacak seviyede. Onun yokluğunda ilk on birde başlayan Mehmet Sak, kadroya iyi monte oldu ve kendisinden çok iyi verim aldık. Transferlerin yetersiz olduğunu savunduk zaman zaman. Ancak Engin Hoca, başta Mehmet Sak olmak üzere mevcut oyuncuların performansını o kadar yukarı çekti ki adeta yeni transfer yapmış gibi olduk. Transfere ihtiyacımız yok derken bir bildiği varmış hocamızın demek ki.

İyi gidiyoruz ve haftaya rakiplerimizden biriyle oynayacağız. Futbolcularımızın henüz kazanılmış bir şey olmadığının bilincinde olarak sahaya çıkıp haftaya Balıkesir karşısında da adeta sıfırdan başlayarak gerekeni yapacağına inanıyorum.

Yolun sonu şampiyonluk olsun...

Halit Gürer

Yazar: Editor