2014-11-28 12:06:29
hayber kalesi taktiği

Toplu Savunma Tekli Hücum

Alanya’yı nasıl yeneriz diye başlamıyorum bu sefer. Alanya’dan nasıl gol yemeyiz derdindeyim şimdi.

Şöyle düşünüyorum; rakipler kendi kendilerine diyordur ki, yahu biz bu Adanaspor’a nasıl olsa gol atarız, ki bize gol atmayanı ayıplarlar, biz rölantide bekleyelim, atarız ve maçı alırız. Zaten bize bir atan ikincisini mutlaka atıyor.

Dediğim gibi sadece bir maçta SabancıBelediyeSpor maçında bir gol yedik, takımın o zaman ayakta kalabilmesinde taraftarın müthiş etkisi vardı, bizim topçulara kalsaydı yine rezil olurduk.

Neyse. Kalede kim olur bilmem, orası artık Allah’a emanet.

Sağ bek konusunda diyecek kelime bulamıyorum. İki sağbekten bir malzemeci olmaz diyorum ama bu arada malzemeci arkadaşlardan özür diliyorum, karşılaştırmamın amacı o iki sağ bekin yanlış meslekte olduklarını vurgulamaktı.

Sağ bek Yiğitcan olmalı. Daha önce orada oynadı ve yine oynar. Varsın atağa katılmasın, yerinde dursun, macera aramasın, atağa kalkması gerekenler o işi hakkıyla yapsın yeter.

Sol bek Selçuk’ta sorun yok bence.

Mademki gol yememek için oynayacağız savunmanın göbeğine iyileştiyse Merthan, işe yaramaz ama Karmil ve bir umut Ozan yerleştirilmeli derim, üçlü göbek. Onların önüne de Fatih Şen. Savunmayı çoğalttığım düşünülmesin zaten Karmil ve Ozan ancak bir kişi edecek toplamda, kaleciyi zaten saymıyorum, bu durumda uygulamada 7 değil yine dört+1 kişi olacak savunmada: sağ bek, sol bek, Merthan, KarmilOzan ve Fatih.

Orta sahada Marko’yu tercih ederdim şahsen, ama Marko yok tabi, onun yerine takımda bir İniesta var zaten, artık o futbolcumuz kimse?

Orta sahaya kimi koysan aynı, hepsi birbirine benzeyen topçular, bal yapmayan arı ailesi… Hadi geçtik baldan börekten, mücadele etsinler yeter.

Kimseyi incitmek istemiyorum ama yine, ben olsam, diyorum; Uğur, Cem ve Samican’ı hemen alt yapıya geri yollar daha bir süre pişmelerini beklerdim. Kariyerini riske atıp onlara ısrarla forma ve kaptanlık veren bir hocayı mahcup ettilerse bunlar herkesi mahcup eder. Ama diyeceksiniz ki ellerinden gelen bu kadar, yüklenmeye gerek yok; o zaman eyvallah! Yolları yine alt yapıya çıkar!

Gol yememeyi mümkün olduğunca güvence altına aldıktan sonra artık biz şunu deriz; nasıl olsa bir gol atarız.

Evet, bence Alanya’ya gol yememek için gitmeliyiz, saldırıp 3 puan almak hayali bizi aşar, çünkü arkada bıraktıkların kaleyi savunacak gibi değil.

Yapmamız geren şey, gol bölgemizi Hayber Kalesi gibi savunmaktır.

Böyle.

Fikrim budur dostlar.

Vira, demeyi çok isterdim.

Yazar: Editor