2016-01-07 15:38:49
ilk devre futbolcu performansı halit gürer

İlk yarı ile ilgili değerlendirmeyi daha önce yapmıştık. Şimdi bir de sıkça şans bulan futbolcular üzerinden gidelim.

Önce son haftalarda çıkış yakalayan Magaye ile başlayalım. Neredeyse ilk yarının ortalarına kadar verim alamamıştık. İlk haftalarda Mahmut-Nduka-Ergin'in iyi iletişim halinde olmasının Magaye'yi biraz oyunun dışına ittiğini düşünüyorum. Engin İpekoğlu'nun gelişi ile Mahmut'un daha az forma şansı bulması ve sahadaki hücum özellikli oyuncu sayısının azalması Magaye'nin daha fazla sorumluluk almasını sağladı. Bu da onun gol ve asistlerine yansıdı. Son haftalardaki yükselen performansının ikinci yarıda da devam edeceği görüşündeyim.

Son haftalarda çıkış yakalayan bir diğer oyuncumuz Mehmet Sak ile devam edelim. Hatırlarsanız ilk geldiğinde orta sahada görev alıyordu. Selçuk Şahin'in sakat veya cezalı olması halinde bek olarak görev yapıyordu. Bu sezon başı Canberk'in takıma biraz geç dahil olması ile Mehmet sezona sol bek olarak başladı. Teknik özellikleri iyiydi belki ama savunma yönünün zayıf olması bize zaman zaman sıkıntı yaşatıyordu. Engin Hoca'nın gelişinin ardından sol açık olarak denendi. Top sürme ve dikine gitme eğiliminde olan Mehmet Sak için sahadaki en uygun pozisyon orasıydı. Esas mevkisine geçmesinin yükselen performansındaki en büyük etken olduğunu düşünüyorum.

Takımın çalışkan ismi Emre Uğur için sezon başında hücuma katkısının zayıf olduğunu söylüyorduk. Ancak Emre sürekli kendini geliştiriyor. Özellikle son haftalarda çok iyi bindirmelerle hücuma da katkı koymaya başladı. Ortalarını da biraz geliştirirse eğer harika bir sağ bek kazanacağız.

Takımın diğer beki Canberk ise belli bir istikrarda oynuyor. İlk yarıda risksiz ve basit oyun anlayışı ile görevini yaptı.

Samican Keskin ise sezona formsuz başladı. Son haftalarda Engin Hoca'nın, Mahmut yerine onu oynatması
biraz yadırgandı. Ancak Mahmut'a kıyasla savunma yönünün daha kuvvetli olması ve daha çok koşup rakibe baskı yapması, dolayısıyla Engin Hoca'nın sistemine daha uygun olması onun ilk on birde başlamasının en büyük sebebiydi. İstikrarsız geçirdiği ilk yarıda kritik goller ile takıma önemli puanlar kazandırdı. Ancak iyi gününde olmadığı zamanlarda çok fazla top kaybetti. Enerjisini daha verimli kullanırsa eğer bu hataları minimuma indireceğini düşünüyorum.

Kalecimiz Hayrullah sezon içerisinde zaman zaman eleştirilere maruz kaldı. Yan toplar ve savunma ile arasındaki iletişim eksikliği yediği hatalı gollerin başlıca sebepleriydi. Ancak kaleciliğin nankör bir meslek olduğunu unutmamak gerekiyor. Ben yine de bu yaşta ve bu ligden milli takıma giden Hayrullah'a destek olma taraftarıyım. Tecrübe kazandıkça daha iyi olacağına inanıyorum.

Golcümüz Ergin ilk yarıda takımın iyilerindendi. Takıma katıldığı haftadan itibaren skora katkı koydu. İlk yılında biraz Tiago'nun gölgesinde kalmıştı ancak bu sezon takım oyununun ön planda olması, takım arkadaşlarının ona daha çok geniş alan ve gol pozisyonları yaratması daha çok gol bulmasına sebep oldu.

Didi ve Merthan ikilisi sezona iyi başlayamadı. Geride çok geniş alan vermemiz onların işlerini bir hayli zorlaştırıyordu. Engin Hoca'nın gelişinin ardından orta saha oyuncularının da savunmaya destek olması onları epey rahatlattı. Didi'nin çabukluğu, Merthan'ın da tecrübesi ile son haftalarda güven veren bir savunma izledik.

Nduka, Renan ve Tevfik'i ayrı değerlendireceğim. Üçü de çok istikrarlı ve çalışkanlar. Renan ve Tevfik orta sahada yaptıkları baskı ile son haftalardaki iyi savunmamızın mimarları. Nduka ise tam bir takım oyuncusu. Hem hücumda hem savunmada tüm gücüyle mücadele ediyor. Takımı kamçılayan bu isimlerin, bitmek bilmeyen enerjileri sayesinde neredeyse her maç rakipten sayıca üstün bir şekilde oynuyoruz.

Mahmut Temür, oynadığı, oynamadığı her maçta konuşuldu. Son zamanlarda şans bulamamasının sebebi yukarıda da belirttiğim gibi yeterince koşup , mücadele etmemesiydi. Takımda kalması avantaj. Yeteneğini mücadele gücüyle birleştirirse, ikinci yarıda, kaptırdığı formasına yeniden kavuşacaktır.

Cem Özdemir ise aslında iyi bir ilk yarı geçirdi. Sonradan girdiği veya ilk on bir başladığı maçlarda kötü oynadığı maç sayısı çok azdı ancak Engin Hoca'nın istediği, mücadele eden ve sürekli koşan tarzda bir orta saha. Bu sebeptendir ki son haftalarda kadroya alınmamasının ardından kendisi ile yollar ayrıldı.

Halit Gürer

Yazar: Editor