2018-07-24 19:10:07
ırkçı değil siyasi

Mesut Özil yine Alman milli takımı nedeniyle gündemde.

Yıllar önce kendince haklı nedenlerle Alman milli takımını tercih etmişti.

Futbolun ekonomik politikası o kararı gerektiriyordu ve Mesut da gereğini yapmıştı.

Şimdi onu yere göğe sığdıramayanlar aynı adama dere tepe düz gitmişlerdi.

Milli hislerden dolayı.

O zamanlar Mesut Özile ne verdiniz ki ondan ne istiyorsunuz, diyerek futbolcunun milli takım tercihini olağan karşılamıştık.

Bilindiği gibi Mesut seçim öncesinde siyasi bir tavır alarak cumhurbaşkanı adayıyla fotoğraf vermişti.

Sonra olanlar oldu.

Bir: Mesut, herhangi bir CB adayıyla, herhangi bir siyasi tercih nedeniyle aynı karede yer alabilirdi. Yer aldı da. Bana ne! Kendi kararıdır. Ülkesinin genel futbol camiası prensipleri neyi gerektirir bunu bilemeyiz.

İki: Dileyen kurnazlık der, dileyen masumiyet der, dileyen milli his vs duruş der sonuç olarak bu Mesut Özilin siyasi bir hareketi olarak kayda geçmiştir. Mesut bunu yaparken Türkiye gerçeklerini görmezden gelmiş olabilir, buradaki atmosferi umursamamış olabilir. Olsun! Çünkü ateş düştüğü yeri yakar.

Üç: Bu tavır yergi veya övgü ile karşılanabilir. Her ikisi de normaldir. Günlük hayatımızda böyle onlarca sahneyle doğal olarak karşılaşıyoruz.

Dört: Ne demiştik? Mesut kardeşimizin söz konusu tavrı ve bunun devamındaki davranışı siyasidir ve yine yazalım normaldir. (Uyuşuk futbolculuğu da artık yalnızca Arsenal futbol takımını alakadar eder.)

Beş: Tüm bunlardan sonra, ilgili Alman kamuoyunun ve ülkemizdeki insanların buna karşı tepkileri ve eleştirileri de

Sadece siyasidir ve normaldir.

Irkçı bir mesele yoktur ortada.

Mesut kardeşin Türkiye, Almanya veya İngilteredeki özgül ağırlığı nedir ne değildir umurumuzda değil ki muhtemelen önemsiz bir rakamdır (sayı değil).

Ama Alman futbolcuyu o fotoğrafta görmeseydim şahsen ona biraz daha sempatiyle bakardım.

O kadar.

Bu yaklaşımımız da asla ırkçı değildir ki zaten koşullar gereği olamaz, sadece siyasidir. Böyleyken de en çok, ta İngilterelerden o değirmene ne diye su taşıdın, diye sitem ederiz.

(Geçen referandumda Arda futbolcuyu ve Rıdvan yorumcuyu eleştirenler ırkçı mıydı?)

Tavır alan Alman veya  yerli futbol kamuoyu da ona, aynı bakış açısıyla, yalın bir siyasi tavır almıştır. (Durumdan vazife çıkaran ırkçı zorbalık, genelin tavrını etkileyemez.)

Bu tavrı ırkçılıkla yaftalamak gayri ciddi bir yaklaşımdır, propagandadır.

Bu kadar.

Yazar: Editor