2016-08-26 06:28:37
kasımpaşadan rövanşı almak 5 / Halit Gürer

Aradan dört yıl geçse de o malum maç önünde, sırasında ve sonrasında olan herşey hala dün gibi hafızalarda. O süreçte ilginç gelebilecek bazı şeyler de öğrendi Adanaspor taraftarları. 

Mesela o gürültüde, FAnın, sırtı kendisine dönük olan Barbarosun ona ettiği küfürü duyabilecek ses eşiğine sahip olduğunu ve bunun köfteci dükkanı ile hiçbir alakasının olmadığını, bir siyasi liderin isteğinin bir şehrin kaderinden daha önemli olduğunu ve bu sebepten ötürü kusura bakılmaması gerektiğini ve yine FAnın maçtan dört gün önce Kasımpaşalı yöneticiler ile görüşmesinin şike soruşturması kapsamına girecek kadar önemli olmadığını öğrendi Adanaspor taraftarları...

O maçı unutmayacağız.

En farklı galibiyetimiz bile unutturmayacak. Yine de taraftar bu maçtan bir galibiyet bekliyor.

Şimdiye bakalım.

Kasımpaşanın önceki senelerdeki şaşalı kadrosundan eser yok. Yıllarca harcanan yüksek meblağlar onları Avrupaya taşımaya yetmeyince mecburen küçülmeye gittiler ve bu da doğal olarak kadrolarının kalitesini düşürdü. 

Trabzonspor maçında ağırlıklı olarak kanatlarda oynayan Adem Büyük ve Tunay Torun üzerinden pozisyon üretmeye çalıştılar. Fakat bu taktiğin başarıya ulaştığı söylenemez. Takımın en önemlisi olarak görünen bu iki isim üretkenlikten uzaktılar. 

Savunmaları ise geçen hafta SOS verdi. Basit top kayıpları ve stoperler arasındaki uyum sorunu hat safhadaydı. Özellikle Titinin kötü bir maç çıkardığını vurgulayalım. Güçlü bir fiziğe sahip olan Edgar maça kadar hazır olursa mutlaka gol pozisyonları yakalayacağımızı düşünüyorum.

Adanaspor ise hala transferi tamamlayamadı. Beklenen kanat oyuncusu transferi hala gelmedi ve eğer Edgar hazır olursa, Magaye kanatta oynayabilecek en iyi isim gibi görünüyor.

Ayrıca Ramos transferi ve Didinin takıma geri dönmesi ile stoper pozisyonundaki oyuncu sayısı 7ye yükseldi. Hal böyle olunca da Renan Dinizi sol bek olarak değerlendirip o bölgede transferin kapatılacağı gibi bir algı oluştu. Bence yanlış bir tercih olur.

Çünkü rakiplerin hızlı kanat oyuncularına karşı stoper orijinli ağır bir oyuncu ile sıkıntı yaşarız diye düşünüyorum. Hem önünde oynayan Roneinin de savunma yönünün zayıf olduğunu hesaba katınca problemin daha da büyüyebileceğini öngörmek çok da zor olmasa gerek. Kadroda şans bulması zor olan stoperlerin en azından kiralık olarak gönderilip, yerine bir sol bek transferi yapılmasının gerekli olduğu görüşündeyim. 

Kasımpaşa karşısında alınacak bir galibiyetin hem 27 Mayısın intikamının alınması açısından hem de sezonunun geri kalanına ümitle bakabilmek adına çok önemli olacağı görüşündeyim. 


Cumartesi günü sezonun ilk galibiyetini almak dileği ile.

 

Halit Gürer

Yazar: Editor