2015-04-23 10:55:52
kaygılar ve santraller

23 Nisan’da, gencecik bir arkadaşımızdan ülkenin istikbaline ilişkin bir yazı.

İhmaller Ülkesi Türkiye ve

Nükleer santraller

Türkiye’nin kendi enerjisini üretmesi açısından kolay, ucuz ve mükemmel(!) bir fırsatken aynı zamanda ihmaller ve kazalar ülkesi Türkiye’de hayatımıza mal olacak bir başyapıt.

Ülkemizde rüzgâr ve güneş gibi enerji kaynaklarından enerji üretebilecekken neden ısrarla nükleer santraller? Son zamanların tartışma konusu nükleer enerji, çevre dostu insanların ısrarla karşı geldiği bu enerji, ülkenin başında bulunanların bencilliği yüzünden zorla kabul ettirilmiş durumda. Konuşulacak ve okunacak çok şey var. Karşı gelenler tabii ki haklılar.  Bir çevre dostu olarak her şekilde karşı olduğum nükleer santrallerin çevreye verdiği zararlar düşündüğümüzden de fazladır. Çok da uzağa gitmeye gerek yok aslında. 26 Nisan 1986 da yaşanan Çernobil faciası neden nükleer santrallere hayır dendiğinin bir göstergesidir. Düşünmeden, tam olarak güvenlik sağlanmadan yapılan bu tür projeler yıllar sonra birçok insanın sağlığına ve yaşamına zarar verebilir.

Tabi ki ülke olarak bunların yaşanmasına teorik olarak izin vermemeliyiz(!)  ama dediğimiz gibi ‘İhmaller ülkesi Türkiye’.

S. Kazak

Yazar: Editor