2018-05-07 08:00:52
kısa öyküler 1 artin reşat h.

Refakatçi

“Refakatçiyle mı görüşüyorum?”

“Evet benim.”

“Ama bize bayan refakatçi lazım.”

“Ayarlayabilirim.”

“Tamam Bay R. En kısa zamanda sekreterim sizinle ayrıntıları görüşecek. Unutmayın bize Bayan R. Lazım.”

“Haber bekleyeceğim.”

Tek başına çalışan, herhangi bir ekibi olmayan Bay R. kara kara düşünmeye başladı. “Ayarlayabilirim.” Cümlesi ağzından çıkıvermişti. Birkaç gün içinde haber gelmeyince rahatladı. Günlük hayatına devam etti. Aradan bir hafta geçmişti ki sekreter hanım aradı.

Bay R. dürüstçe gerçekleri söyledi ve bu işten affını rica etti. Sekreter nedendir bilinmez duygulanmıştı. Durumu ilgililere aktaracaktı.

Bay R. Şehir Hastanesinden gelen işlerle yoğun bir hafta geçirmişti. Birkaç gün dinlenmek istiyordu. Filmci Ekodan son filmleri USBye atmasını rica etti ve karşılığında sözü edilmez miktarda bir para verdi. Filmci Eko, Bay Ryi severdi. Hem daimî müşterisiydi hem de hiç kimsenin izlemediği, garip filmleri seyrederdi. Bay R. evine geldi. Dünden yaptığı şevketi bostanı soslayıp yedi yanında da iki duble rakı içti. O akşam “TheLobster”ı izledi.

Ertesi gün sekreter aradı ve refakatçinin cinsiyetinin çok da önemli olmadığını vurguladı ve Bay R.nin en kısa zamanda büroya uğraması gerektiğini söyledi. Bay R. birkaç işinin olduğunu ve Çarşamba günü uğrayabileceğini dile getirdi. Çarşamba günü için buluşma ayarlandı. Bay R. telefonu kapattı. Kafasını kaşıdı. Sekreter telefonu kapattı. Saçlarını düzeltti.

Bay R. Çarşamba günü büroda bulunması gereken odada oturması gereken sandalyedeydi. Sekreter hanım bir bardak çay getirdi. Eteğini düzelterek Bay R.’nin karşısına oturdu. Biraz mahcup:

“İşverenim bayan refakatçiyi buldu. Ben sizi kendim için çağırdım. Umarım kızmazsınız.

Telefonda sesiniz müthiş bir huzur hissettirdi. Sizinle tanışmak istedim.  Bir süre bana refakat etmenizi rica ediyorum. Ücreti düşünmeyin. Eski kocam beni öldürecek.

Tabi ki her yere başvurdum. Sadece boş laflar, işe yaramaz evraklar, küçümseyen bakışlar. Beni korumanızı istemiyorum. Yanımda olun ve refakat edin yeter. Siz mi? Onun derdi benimle. Yine de her işte biraz risk vardır.”

Artin Reşat H.

Yazar: Editor