2016-09-30 16:21:55
konya deplasmanına giderken / halit gürer

Konyaspor, teknik direktör katkısının fazlaca ön planda olduğu takımlardan. Kadrolarında yüksek kalitede fazla isim bulunmamasına rağmen Aykut Kocamanın sistemi ile geçen sezonu üçüncü tamamlayıp Avrupaya gitme başarısı gösterdiler. 

4-4-2 formasyonu ile sahada yer alıyorlar. Futbolcular muazzam bir disiplin içerisindeler. Herkes nerede durması ve ne yapması gerektiğini çok iyi biliyor. Sahayı iyi daraltıyorlar ve savunma-forvet arasındaki mesafeyi olabildiğince kısa tutmaya çalışıyorlar. 

Ne var ki bu çarkın dişlilerinin son maçlarda aksadığını görüyoruz. Shakhtar ile oynanan Avrupa Ligi maçı ile birlikte takımda performans anlamında ciddi bir düşüş gözleniyor.

Hem Avrupayı hem de ligi aynı anda götüremedikleri izlenimi var. Ligde oynadıkları Trabzonspor maçını neredeyse pozisyona girmeden bitirdiler.

Önceki hafta Gençlerbirliğine karşı ise son dakikalarda buldukları şanslı bir golle beraberliği kurtardılar. 

Adanaspor da tıpkı Gençlerbirliği gibi Konyaspor ile Avrupa dönüşü karşılaşacak ve rakibinin yorgunluğunu avantaja çevirmeye çalışacak. 

Öncelikle Adanasporun bu maçta oyun disiplinine sıkı sıkıya bağlı kalması gerekiyor.

Zira Alanyaspor karşısında golden sonra savunmada verilen açıkların benzeri verilirse, bunu gole çevirme ihtimali daha yüksek bir rakip Konyaspor.

O nedenle daha dikkatli ve konsantre olunmalı.

Ve hücuma çıkarken bu maçta kanatların daha fazla kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Konyaspor bu sezon hücumlarda kanatlara ağırlık veren takımlara karşı sıkıntı yaşadı.

Bununla birlikte stoperlerinin ağır olmasından da faydalanılabilir. 

Adanaspor, geçen haftakinden daha iyi savunma yaparsa, orta saha ve hücumdaki azim ve coşkusunu sürdürürse eğer bu maçtan puan alacağını düşünüyorum. 

Şans Adanasporla olsun...

Halit Gürer

Yazar: Editor