2014-12-20 18:03:14
küfretmenin lezzetine dair

Küfrediyorum, Öyleyse Varım!

Futbolcuya sövülür kardeşim, bu işin fıtratında var yani galiz küfürler edilebilir. Çünkü neden? (Bu arada ‘çünkü neden’ diye ‘herhangi bir açıklama cümlesine giriş kalıbı’ var ki evlere şenliktir, Türkçenin katilidir -ama Osmanlıcadan sonra ikinci sıradadır.)

Evet, çünkü neden; para alıyor futbolcu. Para aldığı için de ona sövebiliriz, işvereninden patronundan ustasından muhasebeden para alan herkese küfredilebilir, paranı alıyor musun, alıyorsun, o zaman küfürlere de katlanacaksın… Artistlik de yapmayacaksın, iki mühim organın oynamayacak, kılın da tık etmeyecek (ama o da ayrı bir profesyonelliktir, amatör ruh her şeyi yapar), elini kolunu sallamayacaksın, dudakların tıpır tıpır etmeyecek, başını da sinirlenmiş gibi öyle sola yatırmayacaksın; evet, para alıyorsun.

Futbolcuya küfredilebilir maddesi sözleşmelerde olmalı ki hiçbir futbolcu yediği küfürlere karşı bir terbiyesizlik ve saygısızlık yapamasın. İşi budur zira; futbol oynarken küfür yemek! Bunu biliyor da futbolcu oluyor, bilmiyorsa da öğrensin.

Peki, “seyirci” küfreder mi? Tabi ki eder. "Çünkü neden?" Para veriyor! Para veren herkes küfredebilir, yukarıda bunun izdüşümünü yazmıştık.

__________

Şöyle bir not düşeyim, has taraftar arkadaşlarımı rencide etmemek için; tırnak içine aldığım gibi “seyirci” söver, ama taraftar sadece protesto eder, bunların farklı şeyler olduğunu biliyorum. Evet, samimiyetimle yazıyorum bunu; “protesto haktır”. Böyle bir fikir!

__________

Boru mu dostlar?

Dünyanın bütün savaşları, açlıkları, yoksullukları, cinayetleri, sömürü sistemleri, sarı sendikaları veya sendikasızlaştırmaları, diktatörlükleri, gayr-i meşruları, taşeronlaştırmaları ve bunların karşısında koskoca bir sınıf mücadelesi hep verilen-alınan paranın bir tür hesabı uğrunadır.

Bense şurada iki tane küfrü mesele etmiş konuşuyorum, yazık bana.

Ama işini yapan futbolcuya da boş yere sövülmez değil mi?

Doğru! Böyle bir yalın gerçek de var!

Ben konunun bu yanını hiç düşünmemiştim.

Yazar: Editor