2021-02-16 10:14:09
kumdan kaleler yıkılırken

Uzun süredir hiçbir derbi bu maçta olduğu kadar ses getirmemişti.

Öncesi ve sonrası ile derbi heyecanını iliklerimize kadar hissettiğimiz, nihayetinde ise yeniden kenetlendiğimiz bir maç oldu.

Yeni stadyum açılışının sözde zemin kaynaklı sorunlar sebebiyle derbide değil Demirsporun lig maçında yapılacağının açıklanması ikna edici bulunmazken, yaşanacak gerginliğin ilk fitili de böylece ateşlenmişti.

Taraftarlar olarak bunun motivasyon olarak sahaya yansımasını arzuluyorduk, Adanaspor daha fazlasını verdi.

Maça erken gol yiyerek başlansa da disiplinden kopmayan bir takım vardı. Özellikle İsmailin bindirmelerinin olduğu sağ kanada atılan uzun toplar ile boşluk yakalama üzerine bir taktik belirlenmişti ve ilk gol de bu şekilde geldi.

Emrah Hocanın geldiği günden itibaren her hafta kadronun farklı kazanımları olduğunu görüyoruz. Henüz ilk haftada, gol bulmada sıkıntı çekilen bir dönemi sonlandırıp 5 gollü bir galibiyet gelse de savunmada sıkıntılar göze çarpıyordu. Keçiörengücü karşısında ise takım savunmasında gelişme vardı ancak topa hâkim olma konusundaki sorunlar sebebiyle hücum organizasyonu üretme konusunda eksik kalınmıştı.

Bu hafta ise sanıyorum ilk kez bir devrede Adanasporun topla oynama yüzdesi rakibinden üstündü. Hücum ile savunma arasındaki dengenin iyi kurulduğu da ayrıca söylenebilir.

Bu hafta göze çarpan en büyük sorun ise üçüncü bölgeye taşınan topların sonuçlandırılamaması ve yapılan basit pas hataları sonrasında hızlı hücumlarla kalemizde yaşanan tehlikelerdi. Bu konuda da gelişim gösterilirse en azından sezonun geri kalanında keyif veren bir Adanaspor izleriz.

Futbolcularımızın özverisine de ayrıca değinelim.

Maçı rakipten daha çok istediler. Daha çok mücadele ettiler. Maç önünde ve sonunda yaptıkları açıklamalar ile derbinin önemini kavradıkları da ortada. Dileğimiz sezon sonuna kadar bu mücadeleyi sürdürmeleri...

Maç sonunda paylaşılan video, Emrah Bayraktarın motive etme konusunda etkili olduğunu ve aynı zamanda taraftarı ve camiayı çok yakından tanıdığını da net bir şekilde ortaya koyuyordu.

Bu video Adanaspor taraftarını memnun etti etmesine fakat özellikle Demirspordan gelen açıklamalar sonrası Adanaspor camia olarak uzun bir aradan sonra ilk kez tek vücut olarak hareket etti.

Mevcut durum ne kadar uzun sürer bilemiyorum ancak bu derbinin en büyük kazanımlarından biri bu oldu.

Halit Gürer

Yazar: Editor