2011-07-26 11:21:19
maliyetli bir eziyet

Sinemaya gitmek…

http://ilaclamasirketleri.tk/upload/6901799-4.jpg

Sinemaya gitmek de artık mesele, yani ekonomik yönden ciddi bir mesele. Örneğin iki kişi avm’nin birinde film izlemeye kalksın, eyvah, böyle bir şeyi yapmak için bir 50 papel yok sayılsın. Bilet, su, gazoz, yol, mısır derken… Eyvallah! Bir hatıra istinaden bir miktar fedakârlık vs yapılır, o bütçe bina edilir filan.

Orada “pahalı” bir etkinliğin oluşturulması, evet oluşturulması zannederim ki bile isteye yapılan bir plana dâhilindedir. Bilet fiyatlarını, yiyecek ve içeceği insani bir insafta tutup sürümden kazanmak yerine yüksek bedelle iş yapıp o parayı verebilen üstelik ‘elit’ bir kitleye hizmet vermek daha cazip geliyor o tarafa anlaşılan. Ayriyeten bir sürü hesap vardır muhtemelen; dolayısıyla az personel, koltukların halıların daha az yıpranması, avam takımından uzak durmuş olmak veya onları uzak tutmuş olmak… Tartışmaya da açık bir dolu gerekçe yazabilirim buraya. Geçelim, bu bölümde diyeceğimi dedim.

Bir başka mesele şudur sinemaya gitmek hususunda; o pahalı koltuğa oturdun, en pahalı mısır tanelerini çıtırdata çıtırdata yuvarladın, arada yine piyasanın en pahalı suyunu veya kolasını ulan hemen bitmesin diye küçük küçük yudumladın ve filmin vaat edilen saatte başlamasını bekledin. Bekle o zaman. Çünkü TV’lerde iflahımızı kesen o reklâmlar sinema salonlarında da tepene tepene inmeye başlamıştır. 15 dakika reklâm, yazıyla on beş… Filme verilen moladan sonra bir 10 dakika daha reklâm… E, evde otursaydık bre! Standart maliyet üstelik. Reklâmlarda zaplama imkânı…

Demem şudur; sinema salonları bu koşullarda beni uzun bir süre unutsun. Çok umursayacaklarını sanmıyorum, ama konuya dair sözüm budur.

[Ben gitmiyorum diye, Avm’ler de, oralardaki sinemalar da batar mı? Batsın… Çarşıdaki esnaf, bakkal, manav, kasap, mağaza kazansın; olacaksa öyle bir şey… Bakınız Gaziantep! Halk, esnafına sahip çıkmış ve emperyal avm’ler orada tutunamamış. Laf lafı açtı, bu da yazımızın böylece ana fikri oldu.]

Yazar: Editor