2017-01-16 13:30:58
mücadelenin adı adanaspor

Son iki senedir mücadele denince akla Adanaspor geliyor.

Ancak Fenerbahçe deplasmanından alınan puanı sadece buna bağlayamayız. Son iki maçta gerçekten nitelikli bir savunma var.

Savunma oyuncularının rakip oyuncularla temas halinde kalmaya devam etmesi daha fazla puan kazandıracaktır. 

Bakınız Antalyaspor Rıza Çalımbay geldiğinde ligin dibindeydi ve takımın neredeyse pozitif hiç bir yönü yoktu. Ama Rıza Çalımbay sonrası Antalyaspor önce iyi savunma yapıp gol yememeyi amaçladı ve bunu başardı. İlerideki kaliteli ayakların da devreye girmesi ile çoğu 1-0 olmak üzere seri galibiyetler aldılar ve şu anda tehlikeli bölgenin uzağındalar. 

Aksi bir örnek olarak da Alanyasporu verelim. Müthiş hücum yapıyorlar ve neredeyse gol atamadıkları takım yok. Ancak hücumda ne kadar iyilerse savunmada da o kadar kötüler ve ileride işi bitiremedikleri her maçı mağlup kapatıyorlar. 

Özetle; hedef ligde kalmaksa öncelikle iyi savunma yapmak zorundasınız. 

Ve ligin en iyi takımlarından ikisi ile arka arkaya oynadığımız maçlarda bunu başardığımız söylenebilir. Fenerbahçe karşısında yenilen goller ve verilen pozisyonlar, baskı yediğimiz dakikalarda, karambollerden doğdu.

 Aynı şekilde Başakşehir karşısında da yenilen gol harici net bir pozisyon vermedi Adanaspor savunması. 

Sezonun ilk yarısında Adanaspor en fazla sıkıntıyı, herkesin de bildiği gibi, gol yollarında yaşadı. Ancak Fenerbahçeye karşı maçın ilk yarısında bulunan pozisyonlar ve rakipten topu kazandıktan sonra ileride Adanasporluların çabucak çoğalması taktiksel anlamda takımda olumlu gelişmelerin olduğunun göstergesiydi.

Bu bağlamda benim gözümde ilk maçında geçerli not aldı Levent Hoca. Tabii Renanın da katkıları epey oldu. İlk golde topu kazandı ve attığı milimetrik pasla Magayeyi kaleciyle karşı karşıya bıraktı.

Hücumda bu haftaki gibi katkı koymasını ve daha fazla sorumluluk almasını bekliyoruz önümüzdeki haftalarda.

Şimdi transferleri bekliyoruz.

Güzel bir maç ve ilerisi için ümit veren bir kadro var elde ama buna aldanmamalı.

Rakiplerimiz de eksiklerini görüyor ve transfer dönemi bitmeden takviyelerini yapacaklardır.

Müthiş mücadele eden bu kadroya gerekli transferlerin yapılacağını ve bu karakterli ekibe destek olunacağını umuyoruz. 

Halit Gürer

Yazar: Editor