2014-12-09 10:07:25
muhterem bir hakemdi

Neden Sonuç İlişkisi ve Son Durum

Neden sonuç ilişkisine inandığımı hep derim, rastlantı yoktur mecburiyet vardır; hiçbir şey öylesine olmaz, bir olayı bir başka olay tetikler.

Başkanın bırakma kararından sonra son maçın canım* hakemini konuşamadık. Konuşalım o zaman, çünkü bana göre nihai yıkılışımızın bu haftaki mimarı yine bir hakem *beyefendisiydi. Bir önceki maçtaki haysiyetli* hakemin bıraktığı yerden devam etti ve maçı adeta bir felakete bağladı.

İlk golde bariz faule devam dedi, golü kalemizde gördük. O faulü verseydi olay örgüsü yani neden sonuç ilişkisi başka gelişecekti, iş bu noktalara belki gelmeyecekti, bilmiyoruz. Kelebek Etkisi veya bakınız Benjamin Button’ın Hikâyesi… Ama bundan daha kötü olamayacağı kesindi.

Her fırsatta aleyhimize çaldı. Tüm kartları aleyhimize kullandı ve hatta sanki gözleri bir ara Tiago’yu aradı bir kart göstermek için, zaten cezalı olduğunu anlayınca da tribünlere filan baktı, o ara göz göze geldik, bakışlarımla “hakem oldun ama adam olmadın” dedim. Anladı, sinirlendi ve özellikle ikinci yarıda tam da gözümün önündeki pozisyonda, Mehmet Boztepe’nin ceza sahasına kestiği ortada rakibin eline değen topu görmedi, gördü de vermedi, her neyse…

Bizimki de bildiği kadar bir Türkçeyle “ el yaptı, el yaptı” diye derdini anlatmaya alıştı, ama Osmanlıca bilseydi ve itirazını Osmanlıca yapsaydı “pâ-i sol cenahımdan saha-i cezaiyyuna tepüklediğim gülle-i meşini zevat-ı rakibun desticeğizi ile halvet oldu” diye, hakem belki o penaltıyı verirdi. Yani Osmanlıca dersi hakkaten önemli.

Yine göz göze geldik hakemceğizle, yine bakışlarımla ebesini sordum. Zaten gidemeyen takımı durdurmak için elinden geleni yaptı bu kez. Öyle oldu. Anlaşılan ebe konusunda hassastı.

Ne yapayım ben de işi gırgıra vurdum. Hiçbir şeyle baş edemeyeceğiz. Yılgınlık son raddede... Efkârlıyım, şu Turuncu şehirde bir SabancıBelediyeSporSa lobisine, evet öyle bir lobiye yenildik. Siz ne derseniz deyin.

Bir sonraki yazı Ecdadıosmanlısipor’un sipahi hocası Osman Özköylü’nün Kayseri sergüzeştine dair. Bari ona sallayayım da biraz kendime geleyim. Adam tam komedi, ama en bayağısından.

Not 1:

O yıldızların yanındaki kelimeleri yerine siz gönlünüzden geçeni yerleştirin. 

Not 2:

İleriki günlerde Bayram Akgül'ü artı ve eksileriyle konuşmaya devam edeceğiz.

Yazar: Editor