2013-06-25 20:08:15
nasıl özgürlük?

Bir Özgürlük Masalı

Abraham Lincoln  (12 Şubat 1809 - ö. 15 Nisan 1865) zamanında 4 milyon zenci köle vardır. Şuraya dikkat: Sonraki 30 yıl içinde ABD’de 20 milyon ücretli köle meydana çıkarılır.

Abraham Lincoln’ün Güney üzerine zenci köleler tema’sıyla gitmesi salt bir özgürlük mücadelesi, özgür insanlar yaratma ideali değildir, der tarihçiler. Onların ihtiyacı olan, ülke sathında en ucuz emektir.

Önceleri at başı olan, sonra Güney’in özellikle tarımla yükselen ekonomik gücünü yıkarak Birliği bir tutmaktır. Zira Güney alıp başını gidecektir. Bu da muhtemelen Birleşik Amerika projesinin sonu olacaktır.

Diğer amaç da Kuzeyin ekonomik ve siyasal hareketlerine tüm ABD’de alan yaratmaktır.

En önemlisi de (zencileri özgürleştirmek üzerinden)  insanlara görece bir özgürlük hissi verip işçileri tüm Amerika’da kendi gelenekleri yasaları, kuralları, yasakları, düzenleri, idealleri, töreleri, kültürleri çerçevesinde birer ücretli köleye dönüştürmektir.

Görüldü ki bu aslında emperyal bir projeydi. İçine zamanla, tüm dünyayı alacak bir hesap…

Ölmeyecek kadar tok insanlar…

Bu yüzden Albert Parsons’un şu sözü önemlidir:

Bir adamı günde 12 saat çalıştırıp yaşaması için gerekli paranın yarısını ver, sonra da dikkatli ve haklı oy vermesini bekle. Çocukları açlıktan ölüyorsa oyunu satar mı satar arkadaş!

An!

İnsanlar şimdi gerçek bir özgürlük peşindedir; ekonomik, kültürel, sosyal, siyasal, dinsel…

Kimse bu sesi duymazdan gelemeyecektir!

Yazar: Editor