2016-12-27 17:40:09
ne oldu, ne yapmalı / mahir alev

Adanaspor STSLin ilk yarısını, hiç istemediğimiz veya beklemez gibi yapıp korka korka beklediğimiz 10 puanla, ligin son sırasında tamamladı.

Aslında lige başlarken bunun olacağı belliydi.

Ankarada oynanan hazırlık maçlarında takımın forvet hattı zaten yoktu ve buraya sadece Edgar geldi.

Ligin ilk karşılaşmasına sürpriz bir TD ayrılığı ile başladık ki çoğumuza göre bu zaten beklenen bir durumdu, çünkü Engin hocanın kamp sırasında yaptığı bazı açıklamalar bunun sinyalini vermişti.

Hatırlarsanız Engin Hoca, 6-7 transfer bekliyorum ve takım mı var çalıştıracak lafları etmişti. Zaten kampa giden kadro altyapı takviyeli göstermelik bir kadroydu.

Ancak lige sürpriz bir Bursa maçı ilk yarısı ile başladık. 
Bu başlangıç hepimizi hem şaşırttı hem de aldattı. 
Takım iyi  sinyaller verdi, tek eksik sanki iyi  bir forvet gibi  göründü, zaten elde de Edgar vardı bu açığı kapatacak. 
Sonrasında Kasımpaşa beraberliği bizleri ve yönetimi daha da gevşetti. 
Tam bu arada Jurçiç  ile TD olarak anlaştık ve hoca da bizler gibi yanılarak takımı yeterli buldu ve transferin bitmesine 2-3 gün kalmış olmasına rağmen transfer istemedi, ya da istedi yapılamadı.
Tabiidir ki bizim kulüp içinde konuşulanları bilmek gibi bir durumumuz yok.

Sonrasında alınan neticeler takımın gerçek görüntüsünü vermeye başladı ama iş işten geçmişti. Artık tek hedef alınacak maksimum puanlarla ilk yarıyı bitirmekti.

Arka arkaya alınan sonuçlar TD Jurçiç ile karşılıklı anlaşarak istifayı getirdi ve son 3 maça Eyüp Arın-Serhat Galimane ile çıktık ve yine umulmayan 4 puan topladık.

Şimdi artık beklenen ara transfer dönemindeyiz.

İlk önce bırakın süper ligi her hangi  bir ligde TDlik deneyimi olmayan, hep ikinci ve yardımcı antrenör pozisyonundaki Levent Şahin ile TD olarak anlaştık.

Bu beklentilerin altında bir anlaşma oldu birçoğumuza göre.

Bu durumda gözler başkan Bayram Akgüle çevrildi. Çünkü bu hocanın başarılı olmasını sağlayacak futbolcular gerek olduğu gün gibi  aşikâr.

Bekleyip göreceğiz kimler gelecek.

Açıkçası bu ligi iyi bilen ve takım performansını yukarılara çıkarabilecek oyuncuların bulmak da zor olacak almak da.

Sonuçta her şey gelip paraya dayanacak ki zaten Sn Başkan her seferde ayağını yorgana göre uzatmak zorunda olduğunu söylüyor.

Takımın eksik bölgeleri herkesin gündeminde.

Kimine göre 3-4 oyuncu, kimine göre 5-6 oyuncu ile bu iş yürür.

Bana göre takımda laf olsun diye değil katkı koysun, rekabet yaratsın diye en az 22-24 oyuncu gerekir.

İlk yarı performanslarına baktığımızda bu 22 kişilik kadroda yer alması muhtemel oyuncular, Hayrullah, Goran, Digao, Ramos,Bekir,Ronie, Koman,Magaye,Cem .

Bunların da hepsi ilk 11 oyuncusu değil, bazılarını yedek olarak düşünmek gerek.

Geriye kalan oyunculardan başarı beklemek hayal değil hayalcilik olur.

Bu durumda yapılması gereken transfer ilk 11 de oynayabilecek en az 6-7 transfer ki bunlar, tecrübeli bir Kaleci, Sağbek, Stoper,Solbek, Ortasaha ,Sağ kanat, Forvet, Sol kanat oyuncuları olmalı ve bunların yedekleri. Bunlar yapılmazsa ligde kalmamız daha da zorlaşır.

Ligde kalmak için sadece Bu Takım Düşmeyecek demek yetmeyecek. En az 6-7 galibiyet ve 4-5 beraberlik almamız ve 18 maçın 11-12 maçında yenilmememiz gerekecek.

Ligin ilk 16 karşılaşmasında bunları becerebilen takımlar, kısmen Gençlerbirliği, Konyaspor, Osmanlıspor,Bursaspor, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir.

Demek ki bunların oyuncu kalitelerine yaklaşan oyuncular bulmak zorundayız.

Fenerbahçe, Beşiktaş,Galatasaray kadar transfer bütçemiz yok, onunun farkındayım ama en az Gençlerbirliği, Konyaspor, Osmanlıspor takımlarındaki oyuncu kalitelerini yakalamalıyız yoksa son beklenmeyen elbette beklemek istemediğimiz sondur.

Mahir Alev

Yazar: Editor