2015-02-15 11:33:40
neredeydin? hoşgeldin!

Günaydın

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk AFP’ye verdiği röportajda, AKP hükümetine sert eleştirilerde bulundu. AKP’nin kuvvetler dengesini yerle bir ettiğini dile getiren Orhan Pamuk, “Türkiye, sadece seçimlerin yapıldığı fakat insan haklarına saygının, ifade özgürlüğünün her gün ihlal edildiği bir demokrasi” dedi.

Pamuk, Türkiye’de demokrasinin temel unsurlarının her gün ihlal edildiğini, öyle ki insanların artık fısıldayarak konuştuğunu söyledi. Ülkede bir “korku iklimi” hissettiğini vurgulayan Pamuk, “Otoriter askerler gönderildi, onların yerini otoriter ve İslamcı hükümet aldı” saptamasını yaptı.

‘Yolsuzluk suçlamaları inandırıcılığı götürdü’

Pamuk, Siyasal İslam’ın gizeminin, yolsuzluk suçlamalarının inandırıcılığından dolayı kaybolduğunu da söyledi. Nobel Edebiyat Ödülü’nün hayatını kolaylaştırmadığını belirten Pamuk, Türkiye’de kendi jenerasyonundaki çok sayıda yazarın hapis cezası aldığı, sürgün edildiği hatta öldürüldüğünü göz önünde bulundurduğunda kendini şanslı gördüğünü ifade etti. “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seküler muhalifliğine indirgenmek değil, romancı olarak algılanmak istediğini” dile getiren Pamuk, “Ben sadece hükümetle kavga etmek için tedbir almamalıyım, aynı zamanda insanların taleplerini de dinlemeliyim. Bir açıdan, başı dertte olan ya da hükümetin iyi gitmediğini düşünenler, sorunlarını benim yansıtmamı istiyor. Tabii elbette tüm bu sorunlarla da uğraşmaktan ötürü mutluyum” ifadelerini kullandı.

Yukarıdaki sözler basından alıntı.

Şimdi yazacaklarım benden.

Orhan Pamuk, birçoklarının beğenmemesine rağmen, çok sevdiğim romancıların başında gelir. Bana göre onun ”Sessiz Ev”i romancılığımızda bir başyapıt. Kara Kitap da ayrı bir yere konmalı, Beyaz Kale de klas bir lezzette. Masumiyet Müzesi nefis bir aşk romanı. Son romanı Kafamda Bir Tuhaflık, saptamalarıyla önemli, hissiyatıyla değerli, güzel. Yine de hepsinin içinde, Sessiz Ev ve Kara Kitap bambaşka. Fikrim bu.

Tabi bu yazının bir AMA’sı var.

Ama sevgili Orhan Pamuk, siz bunu yeni mi fark ettiniz, henüz mü, şu anda ve şimdi mi? Bunun için müttefik Amerikalılar “uyan da balığa gidelim” gibi bir şey diyormuş.

Akp’yi buralarda kadar getiren ve bunca pervasızlaştıran aynı zanda liberal aydın aymazlığı, gevşekliği, puştluğu veya saflığı ve sairesi değil miydi? Sosyalistler bunu çok izah etti, kral çıplak diye bağırdı, ne yazık ki sesini her yere duyuramadı. Şimdi hay bin hayıf size de geldi. Hayırlı olsun.

Yazar: Editor