2015-05-13 16:11:20
netekim gitti işte

Kenan Evren öldü.

Şair, her ölüm erkendir, derken böyle bir sahneyi düşünmemişti tabi. Belki hiç doğmaması gereken bir insan 97 sene yaşadı. Yaşadığıyla kalsaydı ne iyi olurdu, ama bu kadar uzun bir zamanın içine hazin bir ülkenin bina edilmesinin en gaddar "aracı" oldu.

Hani diyeceksiniz ki, nasıl olsa bir araçtı o, yerine mutlaka bir başkası benzer işlere imza atacaktı. Haklısınız. Ve fakat bu kadarını kimse yapamazdı derim, ülkemdeki şu son anlara kadar.

Yarattığı tahribatın altında koca bir ülke tüm değerleriyle kaldı. Süreçten, bırakın sosyalizmi, gerçek manada milliyetçilik, dindarlık bile zarar gördü. Çok uzun zaman ağır kara bir kışı yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Mecazlı konuşuyorum evet.

Kaplanpenche'nin 9 senelik yayın hayatı boyunca yazdığı her eleştiri, aslında o 12 Eylül denen karanlık çağın yarattıklarına dairdi. Yakın tarihimize bakacak olursak, kötülüklerin anası içki filan olmadı dostlar, kötülüklerin anası, 12 Eylül 1980 darbesi oldu.

Evet, Kenan Evren öldü; ne var ki fikirleri fena halde hayatta. Köhnemiş sistemle hiç sorunu olmayan, tek sorunu bu sistemin kendisini ele geçirip ipleri kontrol etme derdin olan bir iktidarla yaşamaya devam ediyor... 

Yazar: Editor