2016-03-28 17:29:28
normalbiryazı

Normal İçin Güzelleme

Normal durumlarda normalin yüzüne bile bakmam. Çünkü o zaman yavandır normal, tatsızıdır, sıkıcıdır. Adam yerine koyarsam namerdim.

 

İlerleme dediğimiz şey de her halde işte o normali reddetmekle başlar. Yoksa taş devri hala modern insanın devriydi. Ayrıca, taş devrinin kötü bir devir olup olmadığını da şimdiye kadarki okumalarla henüz çözemedim. Gerçi Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş’a bakarsak taş devri dünyanın en nezih devri. Neyse, konumuz bu değil.

Ama anormal zamanlarda normali aramayan beri gelmesin, çeksin gitsin. Yani şimdi böyle düşünüyorum, anormal bir hercümercinde. Yahu, diyesi geliyor insanın normal meğer ne güzel bir şeymiş.

Havalar normal, ekonomi normal, dersler normal, hayat normal, sağlık sıhhat normal, dert tasa normal, enflasyon normal, işsizlik normal, futbol normal, Trt normal, basın normal, interâlem normal… Her şey normal oğlu normal… Bunu özlememek anormal. Bazen en işlevsel devrimin, mümkünse, anormalden normale dönüş olacağının düşünüyorum. Tabi bu işin şakası…

On üç, on dört sene evvelki normal günleri kim özlemiyor bre?

Ne bileyim? Bazen normal bir şey olur vatandaşta, hukukta, adalette, etikte, moralde, değerde; bir bakarsın anormalden normale dönülüverir.

Ummak da normal bir şey, değil mi? Ne güzel!

Bakın, normal bir şeyler olmaya başladı bile…

Yazar: Editor