2015-06-27 17:58:15
öğrenilmiş çaresizlik

Adanaspor'dan Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

“Depresyon, yaşadığımız ve engelleyemediğimiz olumsuz deneyimler sonrasında, yaşamdan aldığımız zevkin azalarak geleceğe dair umutlarımızın tükendiği ve yaşamdan beklentilerimizin kalmadığı bir nokta.” deniyor öğrenilmiş çaresizlik için. Kaynaklardan aldım bilgiyi.

Sevgili dostlar, bu öğrenilmiş çaresizlik tam da bizi anlatıyor.

Bayram Akgül her transfer döneminde bizi depresyona sokuyor.

On senedir yaşadığımız olumsuz deneyimleri engelleyemiyoruz. Kimse engelleyemiyor, onu koşulsuz destekleyenler de, ona muhalif olanlar da… Neyi engelleyemiyoruz? Her transfer döneminin Adanaspor taraftarı için modern bir zulüm dönemi olmasını engelleyemiyoruz, en sefil en pejmürde en paçoz en siktiri boktan transfer dönemlerini biz Adanaspor taraftarları yaşıyoruz ve hiçbir bok yapamıyoruz.

Evet, böylece bırakın futbolu yaşamdan aldığımız tat, zevk, bilmem ne azalarak yok oluyor ve bir Adanaspor futbol geleceğine dair umutlarımız buharlaşıp gidiyor. İşte o tükenmişlik noktasında evet tam olarak bizi tarif ediyor öğrenilmiş çaresizlik…

Şu gün olmuş kimleri almışız? Yakup Demir? Kim yahu bu Yakup Demir? 4.lig topçusu! E? Onunla sanırım şampiyon olacağız? Başka? Alt yapıdan 13 futbolcu kampa katılacakmış? Katılsın tabi, ama bu iş bize bir transfer niceliği olarak yutturulmasın. O çocukcağızlara umut bağlarsak bu büyük bir kumar! Hem onların kaçını kadroda göreceğiz? Bilmem! Peki gördüklerimiz ne yaptı? Gördünüz! Yeni sezonda ne yaparlar? Yanıtım ortada, ama siz anlayın onu! Bir Altınordu mucizesi mi arıyoruz? Ama o iş mucize değildi, çalışılmış pozisyonlardı! Yıllarca çalışılmış pozisyonlar… Damla damla, adım adım…

Başka? Bir kaleci. Başka? Futbolcu da deniyoruz! Futbolcu deniyoruz bre! Adanaspor’un düştüğü transfer komedisine bakın, futbolcu denemek! Oradan buradan gelmiş çaresiz futbolcu adaylarını deniyoruz. Samanlıkta iğne bulmak bundan daha kolay olsa gerek… Bu kadar? Ha! 3 Brezilyalı dendi, biri Katar’a gitmiş kalan 2 Brezilyalı, o da olursa? Karşıyaka’dan mı ne forvet Şaban’la ilgileniyormuşuz. Gelecekmiş de şu olmuş da gelememiş de pazartesi gelecekmiş de! Ah ulan! Aynı numara 10 sene boyunca çekilir mi bu taraftara. Yazık bize! Evet, sır diye saklanan forvet Şaban’mış!

Eyüp Hocam! Lütfen kaderine razı olma! İyi takım kurulmazsa, ki kurulmayacak, lütfen alt yapıya dön, değilse öyle bir noktaya gelirsin ki alt yapıya dönecek bir pozisyonu da kaçırmış olursun.

Not: 

Sanırım bir dahaki yazının girişi aşağıdaki gibi bir şey olacak:

"Bu koşullarda" ben de Bayram Akgül muhalifiyim dostlar. Bunu açıkça ilan ediyorum! Hiçbir muhalif gruba dâhil olmadan, hiçbir muhalif görüşle dirsek teması kurmadan muhalifim, kendi başıma muhalifim!

...

Öğrenilmiş çaresizlik içindeyim. Futboldan hiçbir tat almayacak noktadayım, olumsuzlukları engelleyemiyorum.

Çözüm üretemiyorum. Çözümü her defasında kendimi kandırdığım gibi maça filan gitmemek diye kurguluyorum. Ama hiçbir zaman bu kadar kararlı olmamıştım."

Not: Eyüp Hocamızı elbette sonuna kadar destekleyeceğim, lakin bu koşullarda şahsi desteğim yetmez. Bu yazıdan sonra dilimi az biraz ısırırım diyelim, ama herkes aynı tavrı sergilemek istemeyebilir... Bu yüzden, Başkanın transferleriyle Eyüp hocayı desteklemesi gerekir.

Böyle...

Yazar: Editor