2012-09-20 07:09:02
ölenler nasıl yaşar?

20 Eylül 1981

Bir futbol takımının en büyük yatırımı, siz de kabul edersiniz ki alt yapısıdır. Yarınlara bakmak için bulunulması gereken en net konum orasıdır. Yıldız transferler yerine alt yapıdan gelecek futbolculara yönelmek futbolun en kabul gören yaklaşımı değil midir? Tabi bunun için sabırlı bir yönetim ve tribüne de ihtiyaç vardır.

Adanaspor öteden beri alt yapı konusunda titizlik gösteren bir takımdır. Bu anlayışın yerleşmesinde vaktiyle bizde hocalık yapan Tamer Güney’in de katkıları hatırlanmalı. Bir de Sami Bayraktar’ın emekleri…

Bildiğimiz o acı kazadan sonra Sami Hoca ve 3 genç futbolcu

Faik Algan

Rafet Akkaya

Hakan Ece

hayatını kaybedince Adanaspor alt yapısı uzun yıllar etkisinde kalacağı bir hasar almıştı maddi ve manevi anlamda.

Her zaman saygıyla anılacaklar.

Sami Hoca’yı ve Faik’i Adanaspor minik takımından hatırlıyorum. Mümin Yarbaş’ın antrenörlüğü zamanında minik takımda beraber antrenmanlara çıkardık Faik ile. Faik bir üst yaş kademesindeydi bizden.

Sami Hoca da alt yapının genel koordinatörü görevindeydi. O sıralar “Pele Futbol Öğretiyor” afişleri vardı, çeşitli hareketler gösteriliyordu o afişlerde açıklamalarıyla. Bunların suntalara yapıştırılması ve verniklenmesi işini üstlenmiştim babamın işinden dolayı.

Hiç kimseye değil ama Adanaspor’a bir şekilde hizmet etmek daha çocukken bile mutluluk kaynağımızdı. Sami Hoca ile ilgili hatıram bu paylaşımdır.

20 Eylül 1981 tarihinde, futbol mazimizin en parlak yıllarında Fenerbahçe deplasmanı dönüşü yaşanan o kaza Adanaspor alt yapısından çok şey alıp götürmüştü.

Fakat şimdi baktığımızda alt yapımız bir ivme içinde. Gençlerimiz Eyüp Hoca’nın önderliğindeki bir ekiple gün gün geleceğimizin binasını kuruyorlar.

Bu gelişmeler, Adanasporluları her şeyden çok sevindirmektedir. Yoksa başarılar, şampiyonluklar illa ki gelir; fakat bunların geçici olmaması için yola çıkmamız gereken liman işte o alt yapıdır…

Ve Sami Hoca, Faik, Rafet, Hakan; alt yapıdan gelen isimlerin çokluğuyla, Adanaspor’a ve kendi futbol hayatlarına kazandırdıklarıyla daha çok anılacaklardır.

Yazar: Editor