2014-09-21 15:23:17
osmanlar

Osmanlı Oyunu

Şimdi adamlar takım adını Osmanlısipor yapınca konu tamamen siyasi bir zemine oturmuş oldu. Bu yüzden diyeceklerimiz abes kaçmaz.

Bir kere İstanbul Belediye’yi değil, Ankaraspor’u Osmanlı yaptılar. Oysa her ikisi ellerindeydi. Ama Cumhuriyetin başkentinin adını takımdan alıp yerine Osmanlı yapmak kendileri için daha stratejik bir amaca hizmet ediyor. Yeni başbakan da Bilecik’in adının Ertuğrul olmasını önermişti. İşe bakın yahu, adamlar neyle uğraşıyor, dünya, bölge ve ülke neler yaşıyor… Nasıl kafada geziyorlarsa?

Hiçbir değere saygıları yok! Takımın adını Osmanlı yapmakla kendilerine bir itibar kazandıracaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar.

Ekleyeyim; Osmanlı torunu lafını gerçek manada da mecazen de anlamıyorum! Türk tarihi, Osmanlıdan ibaret değil. Bu bir. Öncesinde yok yok arkadaşlar. Bakın bir kitaptan alıntı yapacağım, gayet milliyetçi muhafazakar bir tarih kitabı üstelik, yazan komünist filan değil. Hiçbir ifade veya görüş bana ait değildir, Yavuz Selim Burgu’nun Selenge Yayınlarından çıkan Anadolu Selçukluları adlı kitabından alınmıştır:

Anadolu’yu Osmanlıdan önce fethedip Haçlı saldırılarının önüne set çeken, Anadolu’yu bir yandan Türkleştirirken bir yandan İslamlaştıran ve ülkeyi baştan sona mimari eserlerle, camilerle, kervansarayla ve medreselerle bezeyenler elbette Anadolu Selçuklu Devletini kuran ecdadımızdır.

Osmanlının Anadolu’ya çakılmış fazla çivisi yoktur; bugün Anadolu’da rastladığımız eski eserlerin büyük bir kısmı Selçuklular tarafından yapılmış; ama ne yazık ki, adları unutturulmuş ve sanki Osmanlının eserleri gibi gösterilmiş, bir noktada Selçuklulara haksızlık edilmiştir.”

Böyle.

Osmanlı torunu olmak veya ‘ısrarla’ Osmanlı torunu olmak sadece tarihsel anlamda değil genetik olarak da mümkün değil.

Anadolu’da onlarca beylik var aslında Osmanlıdan hiçbir farkı olmayan. Ha, onların torunu olma ihtimali her yöre için ayrı ayrı mümkün olabilir. Ramazanoğlullarının, Aydınoğullarının, Candaroğullarının, Dulkadiroğullarının, Germiyanoğullarının, Karamanoğullarının, Pervaneoğullarının, Saruhanoğullarının ve daha birçok beyliğin torunlarından olmak pek mantıklı. Osmanlı torunlarını kendi habitatlarında aramak lazım. Aidiyetin de bir sınırı bir mekânı bir mantığı vardır.

Bakın Osmanlısipor’un tatsız lezzetsiz ve hep iktidar takımlarını çalıştıran hocası(!) Osman Ö. Şöyle diyor, derken de çam üstüne çam deviriyor. Cahil adamlar…

"Yavaş yavaş özümsemeye başladık. Çünkü farklı bir proje, sorumluluğu çok büyük proje. Osmanlıspor isminin verdiği ağırlık, hepimizin üzerinde daha fazla sorumluluk gerektiriyor. İnşallah, biz bu sorumluluğu en iyi şekilde layıkıyla taşımaya çalışacağız.” demiş.

1.Ankara’nın bir sorumluluğu yok muydu? Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentinin adının takımınızın adı olmasında bir ağırlık hissetmemiş miydiniz?

2.Büyük proje dediğiniz ne? Yekten söyleyin ne var! Nasıl olsa rüzgâr hep sizin için esiyor, hakemlere dek, doğal olarak.

3.Niye yavaş yavaş özümsüyorsunuz, aslında vicdanınızın derinlerinde bir yerde onu rahatsız eden bir şey mi var?

Devam ediyor teknik direktörü(!) hocası Osman Ö:

Bu da bizim için çok farklı bir duygu. Osmanlıspor'un tarihindeki ilk teknik direktörü, futbolcuları, burada çalışanları olarak tarihe geçeceğiz. İlerleyen yıllarda inşallah Avrupa kupalarında da Osmanlıspor yer alır. O günleri görebilirsek ne mutlu. Biz tabii ki Osmanlıspor olarak Ankara şehrinin bir takımıyız ama tüm Türkiye'yi, hatta dünyadaki tüm Türkler'i ve Müslümanlar'ı kapsayan bir taraftar grubuna sahip olmak istiyoruz. Herkesin sevgisini, desteğini, arkamıza almayı arzuluyoruz. Tabii ki bunu yapmak kolay değil. İnşallah, güzel şeyler çıkaracağız, sahada doğru işler yapacağız. Hem sonuçlarla hem de ortaya koyduğumuz davranışlarla bu sevgiyi toplayacağız." diye buyurmuş.

1.Farklı duyguyu lütfen önce izah sonra izan ediniz.

2.Tarihe çok meraklıysanız, okuyacağınız çok eser vardır bu konuda. Ayrıca kıytırıktan bir hocalık ile tarihe geçmek çok yerel bir iş olur. Çapsız bir hayal, hizmet ettiğiniz şey gibi. Neyse o şey!

3.Avrupa kupalarında yer alınca Osmanlısipor imparatorluk yarım kalmış bir işi mi tamamlamış olacak, ne olacak? Ankaraspor olarak Avrupa kupalarında yer almak sizi mutlu etmez miydi?

4.Müslümanlık mı Osmanlıyı kapsıyor, Osmanlı mı Müslümanlığı kapsıyor? Bir deyiniz bakalım.

5.Türkler mi Osmanlıyı kapsıyor, Osmanlılar mı Türkleri kapsıyor? Düşününüz bakalım. Gerçi zahmet olacak ya…

6.Gerçekten herkesin sevgisini ve desteğini almak mı istiyorsunuz, yoksa karşı devrim çarkının bir dişlisi mi olmaktasınız?

7.Yaptığınız işin kendisi din ve ırk kavramlarıyla ne kadar alakadar olabilir, olmalı mı, olur mu?

8.Osmanlı yıkıldı haberiniz var mı? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşısınız, en azından nüfus kâğıdınızda öyle yazıyor, ona hiç hürmetiniz yok mu, bir Türk ve bir Müslüman olarak?

9.Hangi davranışınız size sevgi toplatacak? Elazığ’ı eksik bıraktırıp yenerek mi, Altınordu’yu eksik bıraktırıp yenerek mi, Karşıyaka’yı da eksik bıraktırıp yenerek mi? Bu üçte üç vicdanınızı hiç sızlatmadı mı?

10.Altınordu da eski bir Türk devletidir. Hadi Türkiye Cumhuriyeti ve Ankara’dan geçtik diyelim sizin hissiyatınızla; onlara ayıp olmadı mı peki, bir Türklük idealinde?

11.Hadi sizin zihniyetinizle bitireyim; rakiplerinizin hemen hemen hepsinin taraftarı kendini Osmanlı torunu olarak da tanımlıyor (ben hariç). Onların sevgi ve desteğini alabileceğinizi hakkaten düşünüyor musunuz?

Yani bir Karşıyaka veya Adana ya da Urfa taraftarı takımlarından vazgeçip sizi mi destekleyecekler? Hep hayalcilik, hep stratejik derinlik fukaralığı.

Ve bir gün Osmanlısipor’dan ayrıldığınızda ve ona rakip olduğunuzda Osmanlısipor’a olan (Türklük ve Müslümanlık noktasındaki) bağlılığınız devam edecek mi, yani maçı onlara kafadan verecek misiniz? Yoksa takım şampiyonlar ligi şampiyonu olduğunda başında yine siz mi olacaksınız, proje bu mu? Ama adı Osman olan başka hocalar da var.

Hem Avrupa şampiyonluğu için buradan yanınızda hakem mi götürmeyi düşünüyorsunuz? Nedir senin meselen be adam? Hem artık Osmanlıyı da rahat bırakın, memleket için bir şey yapın!

Sıkıldım bu yazıdan…

Sevgimizi ve desteğimizi asla alamayacaksınız. Hem ekibiniz hem idealiniz itibariyle…

Yazar: Editor