2021-02-13 10:23:27
ötekilerin zaferi

ÖTEKİLERİN ZAFERİ

Bir Adana derbisi daha yaşayacağız… Üç ihtimale gebe bir derbi daha bizi bekliyor, demeyi çok isterdim; ama takımın teknik-taktik-kadro potansiyeli buna çok da izin vermiyor. Ama umutsuz muyuz? Asla. Sahada ADANASPOR varsa umut hep vardır.

Günlerdir derbi beklentimiz ile ilgili yazacaklarımı kafamda bu minvalde planlarken “Niçin yenmeliyiz?” diye soruyordum kendime… Ama öyle bir şey oldu ki kafamda planladığım her şeyi çöpe attım. Rakibin üstün yanları, bizim eksiklerimiz, bunların hepsi bu maçta devre dışı…

Veda edilen bir stadyumdan sonra yeni bir stadyuma derbi ile başlayarak bu stadyumun ADANAya ait olduğu perçinlenecekti ve herkes hazırlığını buna göre yapıyordu ki on yılda zar zor bitirilen stadyumun zemininin uygun olmadığı gibi ancak Karadeniz fıkralarında yaşanabilecek bir açıklama ile maç tekrar veda edilen eski stadyuma alındı. Ve hemen ardından 19 Martta  Cumhurbaşkanının video-konferans yolu ile katılacağı bir törenle mavilerin maçında açılacağı duyuruldu. On yılda uygun olmayan zemin 14 Şubattan yalnızca beş gün sonra uygun olacaktı yani… Bu Adanaspor Camiasına yapılmış bir hakaret değil miydi? Gerçi biz, “Adanalı kardeşlerim kusura bakmayacaklar” açıklamasını 2012 Kasımpaşa finalinden sonra duymuş ve benzeri bir hakarete yine uğramıştık.

Belki daha iyi anlamıştır şimdi birileri, E.Anın “Adana kazandı.” açıklamasına gösterdiğimiz tepkiyi. Ortada Adanayı düşünen falan yok… Siyaset futboldadır ve sobaya yakın olan ısınmaktadır. Isınmayı da geçtim hallerinden hiç de şikayetçi değillerdir… “Stadyum bizim maçımızla açılacak” nidaları atmaktadırlar sosyal medyada. E.A: “Adana kazandı." ”derken ve E.Ayı televizyonlarda: “Onun Adanasporluluğunu sorgulamak abesle iştigaldir.” diyenler şimdi ne düşünüyor acaba? Yoksa yine “Adana mı kazandı???”

Öyle bir yerdeyiz ki bu maç sıradan bir derbi olmaktan çıkmıştır, çıkarılmıştır. Bu maç, siyasetin müdahalesinden mutlu olanlarla, haklıların ve mağdurların maçı olacaktır. Çünkü ortada yok sayılan, adaletsizliğe uğrayan bir taraf vardır…  Maç günü Adanaspor formasını giyen her bir futbolcu gücünün iki katını harcamak, sahada basmadık yer bırakmamak ve “Abdi Ağalara karşı İnce Memed” olmak zorundadır.

Emrah Hoca: “Ailecek Adanasporluyuz, Adanaspor bir kulüpten daha fazlası” diyorsa futbolcularını motive ederken bu camiayı hiç kimsenin yok sayamayacağını onların ruhuna işlemek zorundadır.

Teknik, taktik, kadro hepsi hikayedir bu maçta. Bu maç inananların, haklı olanların, mağdur olanların güce, paraya, siyasete dur demek zorunda olduğu maçtır.

Maç sonunda tüm sayfalarda aynı başlığı atacağımız bir maçtır bu: “ÖTEKİLERİN ZAFERİ”     

Her şeyi bir yana bırakıp yönetime, teknik kadroya, futbolculara sesleniyoruz:

Bu maç, Adananın kazanacağı bir maç değil ADANASPORun kazanacağı bir maçtır. Bir penaltı ile, bir kırmızı kart ile yıkılacağınız oyunu teslim edeceğiniz bir maç değildir bu… Yeni stadın açılışını kendilerinin yapacağı ile sevinenlere eski stadın unutulmaz yenilgisini tattırmak zorundasınız... Bu bir istek değildir, rica değildir; bu size haklılar ve mağdurlar adına yüklenmiş bir görevdir.

Fatin Murat SEFERBEYOĞLU

Yazar: Editor