2012-11-27 06:45:56
paracık

1 TL’nin Dayanılmaz Hafifliği

Şimdi şu 1 TL meselesinde var ya, güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. En çok tedavülde kalan ve nerdeyse bir simgeye dönüşen, bazen 1 milyon TL bazen 1 TL olan demir paranın Mustafa Kemal silueti gitmiş yerine, Sayın Başbakanın sözlüğünden bir kelime ile söyleyeyim, tam bir ucube gelmiş: Türkçe Olimpiyatları 10. Yıl şeysi…

Türkçe Olimpiyatlarının ne tür bir şey olduğunu ayrıca konuşmaya gerek yok, adında zaten bir gariplik var, konumuz o değil ama Selim Temo’nun organizasyona ilişkin çarpıcı bir paragrafı var dilerseniz onu bir okuyunuz:

Türkçe Olimpiyatları: Bir dilin olimpiyatı olmaz ki. Hadi onu yaptın, olimpiyat dediğin şey tek dalda olmaz ki. Hadi onu yaptın, olimpiyat "her yıl" ve aynı ülkede yapılmaz ki. Hadi onu yaptın, senin dilin İstiklal Marşı ve Arif Nihat Asya'nın şiirlerinden mi ibaret? Hadi onu yaptın, hayvan yerine koyduğun bu çocukların karşısında niye ağlıyorsun? E hadi… ağladın, sen de iki kelime Swahilice öğrensene d.ayı! (Selim Temo)

Bakar mısınız neyi neyle eşleştiriyorlar.

Seversiniz, sevmezsiniz; beğenirsiniz, eleştirirsiniz veya kendi koşulları içinde ya da canınızın istediği yerden bakarsınız; fakat bir devlet kurmuştur Mustafa Kemal, dövüşerek, siyaset yaparak… Bunu devrim olarak niteleyenler de var. Dileyen bunu da tartışır. Ama şu tanık olduğumuz NeoOsmanlı egemenliğin şu tür hamleleri sakın ola devrimle filan namlandırılmaya, olsa olsa bir nevi manevi yağmadır olanlar, talan filandır mecazen…

Sonradan görmelerin bir hazin imparatorluğu...

Söz konusu lirayı bir dükkânda gördüm, masaya bırakılmış öylece. Önce kumarhane jetonu zannettim, bir de ne göreyim, NeoOsmanlı 1 TL’siymiş.

Hay bin ( Olimpiyatçı) TL…

Para değil adeta sahte para, cesaret edip de alamam dostlar.

Meraklısına Not:

Sahte Para, para değeri varmış gibi görünen, ama herhangi bir değeri olmayan, yapımına hile karıştırılmış ya da taklit edilmiş para anlamına gelmektedir. Bu parayı kullananların amacıysa alacaklıları paranın gerçek değeri konusunda aldatmaktır. Sahte para kullanılması, bu paranın piyasaya sürülmüş olduğu anlamına gelmektedir. Sahte para imalatı, piyasaya çıkarılması ya da çıkarılma amacıyla hazırlanması dünya genelinde suçtur.

Yazar: Editor