2017-07-31 15:32:27
rakiplerden iyi olmak üzerine

Adanasporun durumunu uzun süredir konuşuyoruz.

Yabancılardan kalacaklar ve yapılacak yeni transferler ile Süper Lig yolunda daha iddialı bir duruma gelinebileceğini, sadece Adanasporun kadrosuna göre değil, rakiplerin durumuna göre de söylüyoruz aslında. Evet, en çok da rakiplerdeki belirsizlikler ve ekonomik sıkıntılar sebebi ile avantajlı Adanaspor. 

Eskişehirspor, Denizlispor, Manisaspor ve Balıkesirspor transfer yasağı ile boğuşuyor. Gaziantepspor elindeki oyuncuların neredeyse tamamını kaybetti, teknik direktörleri yok ve hala kongrelerle uğraşıyorlar. Demirspor ve Elazığspor maddi sıkıntılardan ötürü kılı kırk yararak oyuncu arıyor. Yeni yükselen İstanbulspor mütevazi bir kadro kuruyor. Altınordu geçen sezon kadrosunda ilk on bir oynayan önemli oyuncuları gönderdi ve yerlerini yine altyapıdan oyuncularla doldumaya çalışıyor. Muhtemelen önceki sezonlara benzer bir yıl daha geçirecekler. Samsunsporun, daha önce gelen transfer yasaklarından ağzı yanmış olacak ki, bonservissiz ve kiralık oyuncuları tercih ediyorlar. Şu anki kadroları orta sıraların biraz daha altında seyreder gibi duruyor. Ümraniyespor geçen sezonki kadrosuna kıyasla bir seviye daha iyi durumda. Fakat Süper Lig için yine de yetersiz olduklarını düşünüyorum. 

Birlikte düştüğümüz Rizespor da yabancı sayısını azaltmakla uğraşmakta. Ellerinde hala 9 yabancı var ve Mehmet Uslu transferi dışında direkt ilk on bire katkı koyacak bir isim almadılar. Ama yine de yerli oyuncularının, Adanasporun yerlilerine göre daha kaliteli olduğunu ekleyelim. Yeni yükselenlerden Erzurum BB iyi sayılabilecek bir kadro kurdu ama üst sıraları ne kadar kovalayabilirler, aralarındaki uyum bunu gösterecek. Ankaragücü transfer dönemini çok iyi geçiriyor. Eğer transferler uyum sağlamakta sıkıntı yaşamazsa, üst sıralarda yer alırlar. Giresunspor ve Boluspor ise geçen seneki başarılı kadrolarını koruyarak, geçen seneki gibi Süper Lig hedefinde olacaklar.

Ve bu arada hiç bir yerde konuşulmasa da, hatta hazırlık maçlarında iyi sonuçlar alsa da, Gazişehir takımının ligde nasıl kaldığı hala soru işareti. Açıkçası internetteki kayıtları dinleyince, soru işareti olan bir durum yok ama galiba bu suç da cezasız kalacak.

Ve bundan sonra bu işler alenen yapılmaya devam edilecek...

Biz dönelim Adanaspora...

Görüldüğü gibi Süper Lig yarışında olacak takım sayısı -bir sürpriz olmazsa- önceki senelere göre daha az. Ve bir kaç güzel dokunuşla Adanaspor bu yarışta daha iddialı konuma gelebilir. Hoca sorunu da çözüldüğüne göre artık kalacaklar ve gidecekler bir an önce belirlenmeli. Ve yabancılardan talibi olan değil de daha az verim alınacağı düşünülen kişiler gönderilmeli.

Halit Gürer

Yazar: Editor