2017-02-04 15:19:45
rıza gösterilmeyen kuvvet 2

Çikonun Şeflik Modelleri

II

Eski topraklarda üç ayrı devlet tipi görülmüş. Nedir bunlar?

Birinci devlet tipinde başkan yoktur, toplum yasaya göre kendini denetler.

İkinci devlet tipinde başkan vardır ve o sadece yasayı söyler ve toplum kendini denetler.

Üçüncü devlet tipinde başkan yasayı söyler ve toplumu denetler. Yani asa ve kılıcı bu aşamada eline geçirmiştir, sözün sahibi olmuştur. İyi mi?

Ama ilk modelde başkan elindekini dağıtan, herkesten çok çalışan “yorgun bir köle”dir. Bu da toplumsal huzur, barış, refah açısından en makbul olandır.

Dokunulamaz olan başkan aynı zamanda dokunamayan başkandır, feda etmeler onun “dokunma” alanında değildir.

Bu meselede krallar ölümlüdür, krallık ölümsüzdür, hürmet de efendinin kendisine değil sadece koltuğunadır, daha çok totem düzeyinde olan kral arada bir okların ucuna zehir hazırlar.

Toplumun ortak amacı, uğraşı doğa güçlerine uyum sağlayabilmekti. Başkan dediği kişi de bu uyum sağlamanın aracından başka da bir şey değildi.

Aztekler yağmur yağdırmak için kurban ettikleri çocukların gözyaşlarının karşılığında yağmur beklermiş; ama şu noktaya dikkat, kurban edilen çocuklar Aztek “soylularının” çocuklarıdır.

Okumadan konuşmanın azabı, deyip devam edeyim. Böyle olunca bizim Darkwood sakinlerinden olan Komançilerde iki başkan tipi çıkıyor ortaya; birincisi barışın başkanıdır (Sachem) bu başkanın otoritesi bilgece ve inandırıcı konuşmasından gelirdi.

Dinlenen ve genel olarak son sözü söyleyen lider, yani başkan. Ama ne adalet dağıtır, ne yargıçtır ne de hakemdir. Otoritesi her türlü zoraki kuvvetten arınmıştır. Karşısındaki savaş başkanı da malumumuz işte…

Dostum Zagorla onlara karşı şok savaştık, katkılarım büyüktür.

s ü r e c e k 

Yazar: Editor