2017-02-09 17:35:39
rıza gösterilmeyen kuvvet 4

Çikonun Şeflik Modelleri

IV

Pasifikteki Niue ve Savage İslandda başkanlık gibi zahmetli bir görevi kabul edecek bir babayiğit bulunamadığından oralarda başkanlık sisteminden vazgeçilmiş denir.

Denir ki başkan seçme hakkına sahip seçkinler, o vakitler, genelde sevmediklerini bu işe aday gösterirlermiş.

Buyurun bakalım.

Başkan adayı kıskıvrak yakalanır, kaçmasın diye hapse atılır, aday olacağını anlayan da kaçarmış veya çarpışmak için tepeden tırnağa silahlanırmış.

Nambikwara toplumunda kabile üyeleri yan gelip yatarken başkan eşek üstünde çalışıp kabilenin kötü durumuna çareler bulmakla uğraşırmış. Bildiğiniz hizmetçi yani…

Darkwoodun kuzeyindeki Kwahiutl kabilesinde bir başkanın üstünlüğünü kanıtlaması zenginliğini saçıp savurup yok etmesiyle mümkündü.  

Aşağı Ginede de kukulu denen başkanın evinde oturması yasaktı, gidip tek başına ormanda yaşayacaktı.

Niokalar da işin başka bir boyutuyla meşgulken başkanlarını iktidarsızlaştırma yoluna gitmişler, cinsel yönden yani. Başkan olduktan sonra eşlerini elinden almışlar, çıkmayan bir penis kılıfıyla da kördüğümü bağlamışlar, hatta kısırlaştırıcı ilaçlarla işi sağlama almışlar.

İlk başkanlar silah tutmazdı, bir şekilde silah tuttuklarında da başkan olmaktan çıkarlardı. Ayrıca o ilk başkanların birer gözbağcı oldukları da başka başka kabilelerde kayıtlara geçmiştir.

Karnından konuşabilen bir kabile üyesinin başkan olabildiği anlatılır.

Thongalarda başkanın dünyevi görevi, tarladaki serçeleri ürkütüp kovalamaktır.

Ne güzel değil mi? Bir başkanlığın binyıllara yayılan sergüzeşti ancak bu kadar isabetli bir şekilde örtüşebilir, kral karikatürü ile yetinen toplumlardan, kralı karikatüre tahavvül etmiş toplumlara geçişte.

Böyle… Örnek çok.

Ama eziyet çeken kraldan eziyet eden krallara geçiş çok uzun ve pek kanlı...

Asayı ve kılıcı ele geçiren kral yani iki ayrı kuvvete dair iktidarı tek yerde birleştiren siyasal konum, barbarlığın en alt döneminden günümüze kadar, insanlık tarihinin tüm mazisindeki en tehlikeli konum olmuş, diye yazıyor kitaplar.

Bu kez Çiko meyhaneden değil, Darkwooddan ve kütüphaneden bildirdi.

Yazar: Editor