2013-10-01 09:23:33
seçemeyen seçmen ve seçim

Basından

Seçim, Sistem ve Adalet

Başbakan Erdoğan’ın ‘Henüz kesinleştirmedik ancak üç tane seçim sistemi gündemimizde’ diye açıkladığı seçim sistemi konusunda henüz kesin bir açıklama bulunmuyor. Erdoğan’ın ‘uygulayabiliriz’ dediği üç sesçim sistemi de Türkiye’de geniş kesimlerin temsilini sağlamayacağı yorumları yapılıyor.

Mevcut Adalet

  • Mevcut seçim sistemine göre ülke bazında yüzde 10 oy alamayan partiler herhangi bir seçim bölgesinde en yüksek oy oranına sahip olsa bile Milletvekili çıkaramıyor.

Yüzde 10 rakamı 4 milyonluk bir topluluğun altında seçmeni olan her partinin oylarını temsiliyetsiz kılıyor. Türkiye’deki şu andaki meclis dağılımı sadece seçime katılan yurttaşlar hesap edildiğinde yaklaşık yüzde 15’lik bir topluluğun tercihleri Meclis’te temsil edilemiyor.


Yüzde 5’lik daraltılmış bölge

  • Bölgeler 5 milletvekili çıkarma esasına göre bölümlendiriliyor. Ülke genelinde yüzde 5 barajını geçen partiler bölgelerden çıkacak vekillikler için hesaplara dahil ediliyor. Partiler yüzde beş barajını geçse bile bu barajı geçen partilerin çok olması durumunda bazı vekillikler elde edilemiyor.

Barajsız daraltılmış bölge

  • Bu seçim esasına göre her ne kadar baraj olmasa bile bölgeler 1 milletvekili esasına göre bölümlendirildiği için ülke genelinde en çok oy alan parti dışında diğer partilerin ihtimalleri daha da azalıyor.
Yazar: Editor