2018-12-06 12:13:51
sezonu ne kurtarır

Sezonu kurtaran bazen bir goldür, bazen bir tebessümdür, bazen bir slogandır, bazen bir pozisyondur, bazen herhangi bir şeydir, önemsiz gibi görünen bir şeydir.

Bazen bunların toplamıdır ki o zaman sportif başarı da geliyor.

Bu sezonu ne kurtardı?

Yakınlaşma ve sevgi.

Evet!

Çok basit iki kavram.

Basit çünkü hayatın yapı taşlarından iki unsur bunlar. Hele konumuz futbolsa en çok ihtiyacımız olan iki şeydir ki biz bunları -çelişkileriyle de- an an yaşarız.

Sevdiğimize kızarız, kızdığımızı severiz.

Futbol bu. Felsefeyi de hiç kaldırmaz. Galiba Mustafa Reşit Hocanın görece düşüşü de bu yüzden oldu.

Yalınlık en iyisidir.

Nedir? Coşkun Hoca meseleyi en yalın bir şekilde ele almaya çalışırken aslında karmaşıklaştırıyor da bazı tercihleriyle.

Analiz konusunda yalın ve net. Destekliyorum. En önemlisi pratik çözümlerdir. Maç oynanırken doğru analiz ve isabetli müdahale... Karmaşıklaştırmayı da bence kendi kendine yapıyor hocamız; Robert ile Konenin aynı anda sahada olması bizi analiz fukarası gibi gösteriyor. Bir tek maçta işe yaradı birliktelikleri, o da Gökhan sayesinde oldu.

Kapitalizmin arz talep girdabına soktuğu veri ve kullanımı çoğu zaman işin edebiyatı olarak karşımıza çıkar. Tabi ki bilim reddedilemez ve fakat meselemiz hala futbol, belki de en hödük spor; uzay gemisi üretimini tartışmıyoruz.

Ama veri filan deyince de karın ağrısı Ersun Yanal falan aklıma geliyor ki kendisinden gram hazzetmem, önceki sezonda oynadığımız Trabzonspor-Adanaspor maçını da unutmuş değiliz, o maçtaki basitliği o Ersun Yanal denen TD artığının…

İlla da verilerle bakacaksak -derim ki- Marksist açıya oturtalım o bakışı, o zaman bir anlamı ve işlevi böylece diyalektik bir sonucu olur konunun, yani o zaman toplumsal anlamda da doğru düzgün bir iş yapmış oluruz.

Neticede şu futbol; bu ekonomik koşullarda -ve ülke futbolu muktedirin futbolu olmuş iken sermayesi ve yönetimi ve pazarlanması satışı yayını ve birçok ticari unsuruyla- bizim açımızdan, yani Adanaspor namına bir sınıf mücadelesinden başka bir şey değilken, bizim safları bu manada daha çok sıklaştırmamız icap ediyor her bir özgün kimliğimizle.

Gerçektir! Adanaspor şu liglerde, kötüyle ve kötülükle mücadele eden doğru ve esas adamı oynuyor. Ve macera devam ediyor, bu uzun filmin sonunu görmek için uyanık olmak gerekiyor.

(Tüm bunlardan da transfersiz, ciddi bir hedefi olmayan, küçültülmüş ve küçük düşürülmüş bir Adanaspora razı olduğumuz da anlaşılmasın...) 

Güzel Yurdum Adanasporum.

Maç öncesi sıkı bir hazırlık ve maç içi analiziyle Altınorduyu yenmek işten değildir.

Yeter ki diri olalım!

 eric cantona art ile ilgili görsel sonucu

Eric Cantona

Yazar: Editor