2011-05-10 08:02:12
siyanür

Oradan nasıl anladınız diye sorulur. Kütahya’da siyanürlü havuz taşıyor ve bir çevre felaketine doğru yol alıyor, yani memleketin doğasını da bellemek için yola devam.

Onca uzman Kütahya vakasına vahim bir gözle bakarken, konuyla ilgili bilimsel açıklamalarını, çeşitli karşılaştırmalarla yaparken Orman bakanı bir şey yok diyor. Bir şey yok!

http://imgcdn120.pivol.com/8sutun/pics/news/080520111657444370995_2.jpg

“Şu anda tüm tedbirler alındı ve her şeyi planladık. Şu anda havuzların dışında hiçbir yerde ne bir sızıntı, ne siyanürlü atık karışması, ne de bir gram sızma söz konusu değildir.” diyor Orman ve Çevre Bakanı.

ÇEVRE Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir de şöyle diyor:

“İl Çevre Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor tamamen tutarsız. Orada barajın 24 saat gözlenmesi ve setin desteklenmesi gerektiği yazıyor. Oysa şu anki belirlemelerimiz güçlendirme çalışması yapılmadığı yönünde. Son set ne yazık ki kayıyor ve sızdırmayı çıplak gözle görmek mümkün."

Ayrıca uzmanlar şunu ekliyor:

"Halk kesinlikle içme suyunu kullanmamalı. Aksi halde toplu ölümler meydana gelebilir. Bir litre içindeki 8 miligram siyanür dakikalar içinde insanın ölümüne sebep olabilir. Oysa bu havuzlarda 1000 miligram siyanür var. Siyanürün solunduğunda ve temas edildiğinde de ölüme neden olabileceği unutulmamalı. Köyler derhal boşaltılmalı."

Ama Orman Bakanı gram sızıntı yok, diyor.

Şahsen ben kime, kimlere inanacağımı gayet net biliyorum.

Yazar: Editor