2012-06-08 07:29:42
siyasetçi veya halk adamı olmak

Politika

Politika denen şey lanetli bir alandır. Aslında vatandaş politikacıyı da politika yapanı da sevmez pek. Çünkü politika dediğimiz şey, bir amaca varmak için karşısındakilerin duygularını okşamak, zayıf noktalarından yararlanmak veya aradaki uyuşmazlıklardan kendine bir menfaat sağlamaktır.

Yani makbul bir şey değildir politika yapmak. Dolayısıyla makbul biri değildir politikacı. Zira o politikacı da karşısındakinin duygularını okşayarak gemisini yürüten bir zattır. Ama kaptan filan değildir o gemide, ilk hamlede o gemiyi farelerle terk etmek için kaptan değildir, bir çapsızlıktan öte.

Ama bakın “Siyasa” bundan bir miktar farklıdır. Siyasa dediğimiz şey, amaca ulaşmada tutulan ‘ölçülü yol’dur. Örneğin Mevlana’nın siyasa’sı özetle ‘ne olursan ol gel’dir! Dadaloğlu'nun siyasası "Ferman padişahınsa dağlar bizimdir." olarak kaydedilmiştir.

Bir siyasası olmayan adamcağız ancak politikacı olur, siyasetçi yani menfaatçi! Tarih de onları öylece kaydetmiştir!

Bunlar son derece aciz ve eyyamcı adamlardır. Rüzgâra göre yön alacak kadar omurga yoksunudurlar. Zulmün yanındadırlar hep, sözde halkçı gerçekte halk düşmanıdırlar. Onlar ortadaki karşıtlıklardan kendilerine bir ikbal sağlayan veya sağlamaya çalışan belki sağladıklarını zanneden İbiş’lerdir. Dostlar, bu adamları gayet iyi tanıyorsunuz. Bunlar hep iktidarın kucağındadır, başka yerde durabilecek kadar güçlü karakterleri yoktur.

Şöyle şahıslar karşımıza gazeteci maskesiyle de çıkabilir, başkan, vekil veya başka şey olarak. Ama illa ki vardırlar.

Halk adamı, memleket adamı olarak meselesini devam ettiren insan evlatları yok mu? Var tabi, az da olsa var!

Fakat olmayınca da olmuyor.

Adam vekil. Üstelik sosyal demokrat partiden. Memleketinin takımı iktidarının zulmüne uğramış ama adamcağızın gıkı çıkmamış. Hayır, Adanasporlu olmak zorunda değilsiniz. Lakin bir Siyasa adamı olsaydınız, bir ilke ile “hop”” derdin, orada ne oluyor?” Ama diyemezsiniz. Zira sizin de işiniz gücünüz var, bir tür gemiciğiniz var yürüttüğünüz, yüreğin yetmez. Üstelik siz ülkenin en eli kanlı adamıyla dava arkadaşlığı yağmışsınız, onun belediye başkan adayı olarak saflarda gedik açmışsınız. Belleksiz partiler particiler bunları unutmuş olabilir ama biz unutmayız efendi.

Evet, böyle bir yürekliliği gösteremezsizin memleketinizin bir takımı için. Daha kolayını yaparsınız, muktedirlerle bir tayyareye binip şenlik fotoğrafına kafayı uzatırsınız. Siz bir politika hesabı ile bugün bunları yaparken, yarın bu yaptıklarınızı unutursunuz; nasıl ki devrimcilik günlerinizi unutup bir Mehmet Ağar ile aynı safta mücadele ettiyseniz…

Ama biz unutmayız efendi! Seçim bölgenizde, ki bir daha aday olursanız, Adanasporlular olarak kabusunuz olacağız. Bölgenizden bizden oy alamayacaksınız.

Bu da buraya 8 Haziran 2012 itibariyle not düşüle!

Yazar: Editor