2017-09-14 15:08:56
takımın potansiyeli bu mu?

Yaz dönemi boyunca deneme yanılma yöntemiyle yapılan teknik direktör ve oyuncu tercihlerinin bir plan dahilinde olmadığını biliyorduk. Buna rağmen geçen sezondan kalan isimleri ve rakiplerin içlerinde bulunduğu sıkıntılı süreci hesaba katarak avantajlı konumda olduğumuzu dile getirmiştik. 


Fakat transferin son günlerinde rakipler, takımlarının çehresini olumlu anlamda değiştirebilecek isimlerle anlaşırken, Adanaspor Sercan Kaya ile anlaştı. Bir oyuncunun 3-4 yıl önceki performansına bakıp da transfer etme hastalığı yine devam etti. Benim gözümde geçen seneki Barış Memiş transferinden hiç bir farkı yok bu transferin. Dilerim yanılırım. 

Yönetimsel sorunlar ortada. Fakat sahaya dönüp bakınca insan sormadan edemiyor, bu takımın potansiyeli bu mu, diye. Bu kadro Gazişehirden dört tane yiyecek kadar aciz bir kadro değil. 

Tamam belki Rizespor kalitesinde de değil ancak Adanasporu, Rize ve Giresundan geriye atan en büyük faktör, oyuncuların başarma isteği. Adanasporlu futbolcularda en büyük eksiklik hırs. Geçen sezon iç sahadaki Kayserispor maçını çıkarırsak, kaç maçta yüksek efor sarf edildiğini söyleyebiliriz? Bu motivasyon eksikliği giderilmezse daha çok üzülürüz.

Gelelim Kemal Hocaya, kamp döneminde takımın başında olamasa da iyisiyle kötüsüyle bir aydan uzun süredir takımın başında. Ve buna rağmen savunmadaki yerleşim hataları çözülemedi. Maçları izleyince, bir planımız olduğunu söyleyebilmek zor. Futbolcuların bir çoğu potansiyelinin yarısına bile erişebilmiş değil. Disiplinsizlik de çabası. Düşük olan motivasyonu yükseltmeyi başardığı söylenemez. Kadro tercihlerinden ve özellikle Gökhan Meralin açıkta oynamasından bahsetmiyorum bile. En kısa sürede ya yol açması ya da yoldan çekilmesi dileğiyle.

Bakınız geçen sezon Sivasspor da ilk 5 maçın üçünü kaybetti, birinde kalesinde dört gol gördü. Ve bu süreçte sadece genç kadrosuyla oynayan Mersini mağlup edebildi. Ancak sonrasında doğru hoca tercihi ile ayağa kalkmayı başardılar. 

Demem o ki, önümüzdeki hafta da takım ışık vermezse daha fazla zaman kaybetmenin anlamı yok. En azından bu sefer, zamanlamayı doğru yapın.

Halit Gürer

Yazar: Editor