2014-11-16 10:37:03
tarzınıza temas

Derken dostlar dün akşam Bu Tarz Benim gibi bir programa maruz kaldım, süre boyunca galiba tüm günahlarımın bedelini ödeyerek bir sabır ve sinir testine de tâbi tutuldum.

Şahsen yazıyorum tabi, o programı ve o tür programları sevenler yazının bundan sonrasını okumayabilir:)

Şimdi hep denir ya; Türkiye'nin harcı üniter devlet olmasıdır veya laikliktir, bir başkasına göre dindir ya da milliyetçiliktir, ben derim ki sınıf idrakidir falan filan, sayarız sayabildiğimiz kadar.

Tam burada itiraz ediyorum, dün akşamdan bu yana şiddetli bir sağanak halinde başladı itirazım.

Dostlar Türkiye'nin harcı yukarıda saydıklarımın hiçbiri değil bence, işte bu Benim Tarzım ve onun gibi programlardır. Ülkeyi Akp veya C.başkanı filan da yönetmiyor anladım sonunda, Acun Ilıcalı Lobisi yönetiyor. Ciddiyim.

O program nasıl bir şeydir bre?

Tanzimatçılardan Ahmet Mithat, kültür ve saire şeysimizin rakımı deniz seviyesindedir dediğinde,19. yüzyıldı yahu. Ne oldu veya ne olmadı o arada?

Tüm kavramların darmadağın olduğu bir şeye kulak misafiri kalmak zorundayken TV'den emek, mücadele, direnmek, dik durmak, orijinallik, acı çekmek laflarının muhtemelen kurnaz bir senaryo dahilinde uçuştuğunu dinledim.

[Bir de orada "hocam" sıfatına bürünüveren Nihat Doğan'ı işittim ki ülkeye olan inancım tam bitti. Gerçi Yılmaz Erdoğan'ın da "hocam" olduğunu bir yerde her bir çapsızlığa tanık olabiliriz.]

Bir ara jüri mi nedir biri siz emekçisiniz diye bir şey dediğinde [ama bilmiyorum, belki o arada bir zaplama oldu ve maden ocaklarıyla ilgili bir programa geçildi belki] 12 Eylül sonrasında İbrahim Tatlıses'in Leylim Ley'i en ağır arabesk formunda söyleyerek güzelim türkünün içini boşaltması geldi aklıma.

Böyle.

Keşke biraz sosyoloji bilseydim de bu durumu hem yapımcılar hem seyirciler hem de yönetim stratejileri açısından tahlil de edebilseydim sadece itiraz edip eleştirmekten öteye geçip.

Yani bu ve benzeri sahneler nasıl bir şeydir ve ne yapar?

Ama galiba bunun cevabını 12 yıllık bir hükümet yalın bir şekilde veriyor.

Yazar: Editor