2020-04-04 05:39:14
tasnif sistemi ve salgın

BBC Türkçeden Fundanur Öztürkün haberine göre, Koray İnşaatın İstanbul Çekmeköyde inşaatı devam eden Koray Kasaba 4. Etap Şantiyesinde çalışan işçilere, çalışırken koronavirüs kapmaları durumunda tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu kabul ettiren bir taahhütname imzalatıldığı belirtiliyor.

Ne anlama geliyor bu?

Sizi ölene kadar çalıştırırız ve nedeni yok sayıp sonuca göre davranırız, ölmeseydin deriz, anlamına geliyor. Yıllardır yazıyoruz aç sınıfın laneti adına diye. Dünyada yaşanan her olay bir şekilde aynı ana fikre çıkıyor: Her şey bir tasnif sistemine çıkıyor, ne kadar inkâr edilse de, yok sayılsa da; evet her şey sınıfsaldır, hayatımızdaki her bir ayrıntı bu zümreler arasındaki en adaletsiz farka ve bu farkın korunmasına göre düzenlenmiştir.

Önlemlere bakın, işçiler için hiçbir şey yok. Küçük ölçekli işletmeleri, sahiplerini de ciddi anlamda koruyup kollayacak hiçbir devlet güvencesi yok, sigortasız çalışanların durumuna dair hiiiç bir fikir yok. Göçmenleri saymıyoruz bile.

Şu salgın meselesinde dünya neyle muhatap, biz neyle muhatabız?

Akp başkanı şöyle diyor örneğin, ne tür bir kaygıyla muhatap olduğumuz meselesinde:

Hayırla yad edilmek için bu günleri mihnet değil, fırsat bilip milletimizin gönül kapılarının bize sonuna kadar açılmasını sağlamalıyız.

Tabi bunu partili belediyelere diyor, muhalif belediyelerin çabaları bloke edilirken diyor.

Nedir?

Kendi istikbalinin kaygısında bir erk. Yani daha çok öyle, izler de bu yönde zaten.

Şu salgında bile uzmanların değil, siyasetin dediği son söz oluyor.

Salgını en az hasarla atlatma dileğiyle diyeceğim ama bu sorun dilek ve temenniler ötesinde, bilimsel ve akılcı önlemlerle aşılacak bir nitelik ve seviyede, ötesi laftan ibaret olur.

Yazar: Editor