2019-08-04 07:11:27
terbiyemi bırak ekonomiyi düzelt

Ülkenin genel ve bizim futbolun özel haline dair eleştirel yazılar yazmaktan gına geldi, yani hakikaten kendi yazdığımdan sıkılır oldum ama memleket yönetenler olumsuz eleştiriyle muhatap olacak işler yapmaktan hiç geri durmuyorlar. Her birimde her an garip işler çıkabiliyor karşımıza örneğin belediye başkanının birinin kalem müdürlüğüne tutup damadını getirmesi gibi, galiba baş damadın pozisyonu örnek alındı fakat kötü örneğin örnek olmayacağını birilerinin bu zihniyete söylemesi lazım. Ben söylemem, sakalım yok ve dinlemezler zaten.

Ne diyecektim?

Netflix diye bir internet yayını var biliyorsunuz. Dizi, film ve belgeseller gösteriyorlar. Reklamsız, gayet hoş bir sistem. Zorlama iş yok, dileyen internetten üye oluyor, parasını ödeyip yayını alıyor. Beğenmeyen, platformun yayınları tarzına hayat anlayışına terbiyesine uymayan insan bir tıkla platformdan ayrılabiliyor, tazminat yok, vazgeçme bedeli yok, bıktırıcı ikna telefonları yok.

Ama bir birim çıkıyor bu hür iradeye bağlı kullanım alanını da sansürlemeye kalkışıyor? Neden demeyeceğim safça, çünkü sistem hala kendi insanının yetiştirmeye çalışıyor bunca dayatmayla. Ya tutarsa diyerek.

Farkında değiller, milletin mesajını da alamıyorlar. O baskınızın bir karşılığı yok. Çünkü ülkeye ekonomik olarak bir katkınız yok, ürettiğiniz hiçbir şey yok ama dört maaş alacak kadar hırslı tüketici danışmanlarınız var. Ülkenin üzerine yayılmış, durumdan vazife çıkarmaya hevesli mensuplar neyi idrak ettiğimizi idrak edemiyor, korumaya çalıştıkları toplumun ahlakı değil kendi hesapları.

Toplumun terbiyesinin bozulmasını önleme(!) bekçiliğinin sebebi ahlaki bir çöküntüyü durdurma değil şahsi besin zincirlerinin kırılmasına mani olma çabası; değilse yoksulluğun en büyük sorun olduğunu bilip buna karşı birtakım önlemler alırlardı, biz de onları alkışlardık. Ki toplumun da karakterini iktisat belirler der Marlon.

Bu platformlarda kötü yapımlar var mı? Var!

Peki bunları satın almama ve izlememe özgürlüğü var mı? Var!

O zaman herkes kendi yoluna muhteremler.

Terbiyemi bana bırakın, siz ekonomiyi düzeltin.

Yazar: Editor