2012-05-15 07:16:16
tiyatro her yerde

“Her Birimiz Artistiz, Her Yer Tiyatro!”

Yavuz Alogan

"...Ey Muhsin Ertuğrul’un mezarına koşup İstiklal Caddesi’nde gösteri yapan sevgili tiyatrocular, burada bir ‘takıyye’ ya da bir ‘sinsi plan’ yok! Başbakanımız ne yapacağını yıllar önce söylemiş zaten. Ne düşünmüştünüz o zaman? “Bu kadarını yapamaz” mı demiştiniz? Yaptı işte! Daha neler neler yapacak. Boğma rakılı oturak âleminde kalça kıvıran dansözle Çaykovskiy’nin ‘Kuğu Gölü’nde oynayan balerin aynı ‘belden aşağı’ terazide tartılacak.

Belki de iyi oldu. Belki de bu çıkış tiyatroyu yaygınlaştıracak. İnsanlar; meydanlarda, parklarda, otoyollarda, okul kantinlerinde, sınav salonlarında, hastane bahçelerinde, cezaevi avlularında, mahkeme salonlarında, ormanlarda, ovalarda, mezralarda, hayatın olduğu her yerde; bir zamanlar kamyon kasalarını birleştirerek köylerde Halk Tiyatrosu yapan sevgili Erkan Yücel’in ruhu ve bilinciyle tiyatro yaparak muhalefetlerini ve gericiliğe olan öfkelerini canlandıracaklar. (Sağlık çalışanları başladılar bile; hükümetin kışkırttığı saldırganlığı oyunlarla protesto ediyorlar.)

Artık her birimiz artistiz, her yer tiyatro!

Bütün sosyalist örgüt ve çevreler kendi tiyatro gruplarını kurmalılar! Muhalif her hareketin bir tiyatrosu olmalı. Tiyatro hayattır, özgürlüktür; insanın kendi içine, topluma, geçmişe ve geleceğe bakışıdır, etkili bir silahtır.

Eugen Ionescu’nun Gergedan’ını öneriyorum ben.

Neden mi?

Yaşadıklarımızı çok iyi anlatıyor da ondan."

(Yazının tamamı için alınız RED, sayı 68, Mayıs 2012)

Yazar: Editor