2018-07-16 15:20:27
tiyatro kaybetmez

teatr mask art ile ilgili görsel sonucu

Tiyatroyla Didişmek Niyedir?

Duruma 3 yönden bakabiliriz.

Bir: Müthiş bir strateji daha güdüyorlar. Zira tiyatro denen sanat insanı dışarıya davet eder. Kitabı, filmi, müziği evinde halledebilirsin ama tiyatro için illa ki evin dışına, sokağa çıkmak gerek.

Sokağa çıkan insan da hali hazırdaki muktedir zihniyetine göre sakıncalı insandır. Yani ondan her türlü melanet beklenir.

Ne düşünüyorlar?

Çıkacaklar, tiyatrolarda devrimci fikirler edinecekler, örgütlenecekler sonra iktidarı ele geçirecekler…

Biz tiyatroyu da bitirelim canına yandığım, evden dışarı çıkıp bir araya gelmenin bir mevzisini daha ellerinden alalım. Zaten içki fiyatlarıyla, sigara yasaklarıyla içkili mekânların da canına okuduk…

Sofoklesin tiratları adına…

Öyle bir dünya yok, öyle bir tiyatro yok. En entelektüel seyirci kitlesi bile çoğunlukla komedi peşinde, biraz gülüp eve dönelim derdinde. Hakikaten öyle. Ortalama dramlara bile kimsenin tahammülü yok. Milletin çoğu Yılmaz Erdoğanı tiyatro üstadı filan zannediyor ve neredeyse alayı Tolgshowa, Güldür Güldüre, BKM Mutfak tarzı şeylere razı. Bunları tiyatro zannediyorlar.

Türk tiyatrosunu en baba isimleri bile en fazla sosyal demokrattı. Ama diyecekiniz ki buna bile tahammül yok artık. O zaman tiyatroyla didişmeye ne gerek var, taş devrine dönelim gitsin.

İki: Hala o sakızın hesabı soruluyor.

Mümkün mü? Böyle bir kin sürdürülüyor mudur hala?

Gerçi kindar ve dindar nesil demişlerdi… Bunun yanında bir gözdağı daha, sindirme, Hanyayı Konyayı gösterme operasyonları falan… Dilerim bu kadar basit değildir, böyleyse kırılırım. Çok daha dehşetengiz bir şey beklerdim.

Üç: Aslında ne yaptıklarını bilmiyorlar.

Birinci olasılık akıllarında geçiyordur.

İkincisi hala adisyondadır.

Üçe gelince, bu muhteremler hakikaten ne yaptığını bilmiyor.

Bence siz ülkeyi ve maneviyatı o "cep telefonu kültüründen” koruyun.

Tiyatroyu bitirmeye de kimsenin gücü yetmez. Tiyatro sadece zaman denen mefhumla bir mücadele halindedir üstelik ona karşı da kaybetmedi ve hiç kaybetmeyecektir.

Yazar: Editor