2017-05-30 20:52:58
türkiye kupası 2017

Ve Türkiye Kupasında final günü... İstanbul Başakşehir ile Konyaspor kozlarını Eskişehirde paylaşacak. Dört büyüklerin olmadığı bir final karşılaşması Türk futbol kamuoyunda sürpriz olarak nitelendirildi ama benim gözümde aslında sürpriz bir final değil. Hatta onların olmaması beni mutlu bile etti açıkçası. 

Süper Ligi ikinci sırada bitirmeyi garantileyen Başakşehir, Abdullah Avcı yönetiminde taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı. İstanbul temsilcisinde son oynanan Adanaspor maçında kırmızı kart gören Brezilyalı Doka, cezalı olması sebebiyle forma giyemeyecek. Ayrıca daha önce ameliyat olduğu için sezonu kapatan Mehmet Batdal ile  tedavisi süren müzmin sakat Egemen Korkmaz da kadroya alınmadı. 

Aykut Kocaman yönetimindeki Konyaspor da gözünü kupaya dikti.  Zaten bu maçı düşündükleri için geçen hafta oynanan Akhisar maçında fazla forma şansı bulamayan isimlerle maça çıktılar. Tamamen bu maça odaklandıkları için farklı yenilgiyle sahadan ayrıldılar. Ama o maç kesinlikle ölçü alınmaması gereken bir müsabaka idi. Konya temsilcisinde yıldız isim Riad Bajic in oynayıp oynamayacağı maç saatinde belli olacak. Son oynanan maçta sakatlanıp oyundan çıkmıştı. Ancak ben bu ismi kadroda göreceğimizi düşünüyorum. Sakatlığı süren Halil İbrahim Sönmez ise kadroda olmayacak. 

İki takım içinde tarihi bir karşılaşma. Çünkü mutlu sona ulaşan takım kupayı ilk kez müzesine götürecek. Başakşehir aslında kupaya daha önce çok ama çok yaklaşmış fakat Kayseride oynanan maçta Beşiktaşa karşı yenilmişlerdi. Bu maç ile ilgili önemli bir ayrıntı da taraftar üstünlüğünün açık ara Konyasporda olacak olması. 

Maç tahminime gelecek olursak... Ben hem Abdullah Hocanın hem de Aykut Hocanın çok fazla riske gireceğini düşünmüyorum. Savunmadan ödün vermeden oynayacaklardır. Dolayısıyla az gollü, kısır bir skor ortaya çıkacaktır. 90 dakika sonunda 0-0,1-0,1-1 gibi skorların ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir.

İsmail EYRİPARMAK

Yazar: Editor