2018-01-09 13:35:39
vedat bayraktar yazdı: gündüz hoca

Nur İçinde Yat Gündüz Hocam

Adanaspora geldiğinde henüz 30 yaşındaydı. Takımımızda kendisinden büyük oyuncular vardı. Kaleci Güngör abi, Nevzat abi, Faruk abi gibi… İlk geldiği hafta Karataş’ta kamp yapıyoruz. Öğle yemeği için takım tam kadro hazırız. Herkes birbiriyle şakalaşıyor, ses gürültü gırla gidiyor.

Biraz ileride yardımcılarıyla yemek yiyen Gündüz Hoca, masamıza geliyor, yüksek bir ses tonuyla “yemeklerinizi olduğu gibi bırakın ve beş dakika içinde toplantı salonunda olun” diyor. Hemen toplantı odasına salonuna gidiyoruz, biraz sonra da kendisi geliyor.

Gür sesle: “Siz daha yemek yemeyi bilmiyorsunuz, futbolda nasıl başarılı olacaksınız. Yemek yeme bir sanattır. Yemekte çatal ve bıçak sesinden başka bir ses duymak istemiyorum, kendinize çeki düzen verin.” diyerek bize ilk dersi vermiş oldu.

Disiplini hep ön planda tutardı. Futbolda kimseye taviz vermezdi. Onun için futbolcu, futbolcu gibi yaşamalı, giyimine kuşamına, yemesine içmesine, gezmesine kısacası özel yaşamına son derece dikkat etmeli. Bağlı bulunduğu kulübü iyi temsil etmeli.

Yıldız oyuncuyu antrenmanlarda korur, saha içinde de ona inisiyatif tanırdı. Serbest oynatırdı. Asla kin tutmazdı. Hak eden futbolcu onun takımında oynardı. Kurallarına uymayan futbolcuyla da yollarını hemen ayırırdı.

Hiç unutmam, rahmetli Reşit Kaynak çok önemli bir maç öncesi öğle yemeğine 10 dakika geç geldi diye Hoca onu kadro dışı bıraktı. Beşiktaştan transferimiz Faruk abi hocanın ayına gidip “Hocam Reşiti affetseniz, biliyorsunuz bu maç çok önemli, onu aramızda görmek istiyoruz.” demeye kalmadı, Gündüz Hoca ayağa kalktı “sen de defol, kadro haricisin” diyerek Faruk abiyi de kovdu. Herkes put gibi... Biz kaldık mı 14 oyuncu… Ama 14 kişiyle çık o maçı kazandık…

Benim önce hocam, sonra arkadaşım, daha sonra da her şeyimi paylaştığım ağabeyim oldu. Çok çalışkandı. Her gün yaklaşık 13 saatin üzerinde çalışırdı. Projelerinde bahsederdi. Bir futbol köyü projesi içinde Adanayı da düşündüğünü söylemişti. İklim koşullarının uygun olması Adanayı öne çıkarıyordu.

Gündüz hocam Adanaya Adanaspor sevgisini aşıladı. Adanaspora süper lig ikinciliğini kazandırdı. Avrupa kupasına katılımını sağladı. O zaman hemen hemen hiçbir kulübün tesisi yokken Adanaspora tesis kazandırdı. Son olarak da geçtiğimiz yıllarda Gündüz Tekin Onay tesislerini hediye ederek hakkın rahmetine kavuştu.

Adana seni unutmayacak hocam. Yaptıkların yapacaklarının kanıtıydı. Ne yazık ki ömrün hayallerini gerçekleştirmeye yetmedi. Nur içinde yat Gündüz Hocam…

Vedat Bayraktar

Yazar: Editor