2014-09-23 14:49:34
velev ki öyle oldu

Adanaspor Maçlarında Bir Hakemin Ruh Hali 

veya Bir Müessesenin Aşırı Acıklı Hikâyesi 

Kafa Sesi

İç Mekan / Soyunma Odası

1. Plan 1.Sekans

Evet, bu hafta tetik yani düdük benim elimde, nasıl yapsam acaba? Çık çal düdüğü diyorlar, ama dikkat et Adanaspor lehine çalacaksan eften püften çal, rakibi için çalacaksan İsrafil’in suru gibi çal.

Bu benzetmeyi anlamadım ama, neyse.

Dış Mekan / Saha (5 Ocak Stadyumu) 

1. Plan 2.Sekans

Hım, bakayım. Neyse ki burada tribünle saha arasında aşılmaz teller var, Berlin Duvarı gibi. İyi rahatça öttürürüm düdüğümü. Seviyorum bu lafı. Sahaya biri atlayana kadar ben soyunma odasına varırım.

Maratondaki yan hakem ne yaparsa yapsın veya o da iyi kaçsın ne diyeyim, yaymasın götünü.

O teller iyi.

2. Plan 1.Sekans

Şu esame listesine bir bakayım.

Eyvah 10 numara varmış kadroda. Yahu bu adamı nasıl marke edeceğim? Pardon rakipler nasıl marke edecek? Şimdi bir penaltı yaptırır ve ben de o penaltıyı vermek zorunda kalırım. Öyle bir pozisyonda acaba tribüne bakıyor gibi yasam? Hani bir görsel şölen var filan, daldım gittim ve pozisyonu göremedim. Veya akıllı telefonumu yanıma alsam, o esnalarda bir şey oynuyor gibi yapsam, ebeme mesaj atıyordum abi ya, göremedim desem?

Olmaz mı?

2. Plan 2.Sekans

İşe bak tribün de takımı destekliyor, barışmışlar anlaşılan, şansıma sokayım bana denk geldi, işim biraz daha zor şimdi. Neyse, bakacağız. Keşke Osmanlısipor maçına verselerdi beni, ne güzel olurdu, iki kırmızıyla bitirirdim rakibin işini,

Melik başkana bir selam çakar keyfime bakardım.

3. Plan 1.Sekans

Başlatalım artık maçı. Acaba Adanaspor’u soyunma odasından hükmen mağlup ilan etme hakkım yok mu? Olsa ne iyi olurdu.

O kadar eziyet çekmez, uçağa atlar giderdim.

Abi adamlar fena motive! Şu 10 numaraya gözünün üzerinde kaşın var deyip kafadan çaksam kırmızıyı, nasıl olur? Olmaz mı? Deneyeceğim lan, nasıl olsa daha önce olduydu.

(Bu arada hakemin iç sesi, Boluspor deplasman maçımızı ima ediyor.)

3. Plan 2.Sekans

Fena bastırıyor adamlar, lan ne talihsizim ben abi ya, bu gidişle beşlerler adamları, bir şey yapmam lazım? Oğlum girin kademeye, bakın benim koştuğum yöne doğru, hadi gelsin benle bir kişi, ben pas açısını kapatıyorum. Yan hakem uyuyo musun lan, kaldır şu ofsayt bayrağını artık. Kaldırmıyor. Bunlar bana hiç yardımcı olmuyor. Gol gelecek. Ben çalayım bari. Çaldım.

3. Plan 3.Sekans

Daha Çok iç Ses 

Ebemin kulakları çınlıyordur şimdi.

Annem de demişti oğlum hakem olma ne yapacaksın, git simit sat, öyle yaşa diye…

4. Plan 1.Sekans

Bunu atlattık. Aha, bizimkiler atağa kalktı, biri ceza sahasına girse bari, çalacağım penaltıyı, yeter ki girsin, itirazlardan bir de kırmızı üterim, bir taşla iki kuş.

4. Plan 2.Sekans

Benim kitabımda omuz omuza mücadele penaltıdır abi. Bugün 28 çok iyi, onu yollayayım kulübeye. Güle güle. Keh keh. Kaptanmış meğer. Olsun, hocam bunun neresi penaltı, denir mi bir hakeme!

Gol olsa bari.

Geri zekalı, topu avuta attı. Neyse eksik kaldılar elbette pozisyon çıkar.

Bakarız icabına.

4. Plan 3.Sekans

Of yoruldum lan. Kendim için bir su molası vereyim. Maçtan sonra nerede kebap yesek ki? İlk yarı bitmeden hadi deplasman takımı, bir atak. Yok olmayacak.

İkinci yarıya bakacağız.

4. Plan 4.Sekans

Of! Fena iki adam alıyorlar oyuna. Adanaspor kalesine doğru bir rüzgâr çıksa bari. Üfürsem…  Eyvah, 9 numara fena gidiyor fena gidiyor fena gidiyor, lan oğlum yatsın biri önüne, şuut ve gol.

5. Plan 1.Sekans

Dış Ses 

Hassiktir!

5. Plan 2.Sekans

İç Ses 

Vermeyeceğiz golü tabi. Yan hakem niye orta sahaya doğru koşuyor ki? Değil değil, golden önce faul var. Ne bileyim kim kime faul yaptı, pozisyon çok hızlıydı göremedim, akşam Tancu abi yorumlar, nasıl olsa benden yana çıkar.

5. Plan 3.Sekans

İç Ses 

Zavallı ebem…

Anneciğimi dinlemeliydim.

5. Plan 4.Sekans

Maçın temposundan tribünden gelen lafları duymazsın diyorlardı. Duyuyorum amk. Fena şeyler diyorlar. Niye hak ediyorum ki? Ben görev adamıyım abi.

Bir ideal için düdük çalan da çaldıran da kahramandır.

Sonunu düşünen de kahraman değildir.

Ara Mekan / Soyunma Odasına Doğru

5. Plan 5.Sekans

Benim için bu maç burada bitmiştir abi, bir puan da iyidir, önümüzdeki Adanaspor maçlarına başka hakem kardeşlerim baksın. 

Son 

Yazar: Editor