2016-12-09 22:45:41
yancıların deparı / halit gürer

Utanma Duygusu Herkese Lazım Deparı

Rezil hakem yönetimi sebebiyle kaybettiğimiz maçın ardından Lig TVde yayınlanan Depar programını izledim. Beklentim şuydu ki hakem hakkında konuşulur, o malum karardan sonra maçın koptuğu söylenir ve bu arada maç sonu röportajları da dinleriz vs.

Fakat programdaki isimler Pınar Bekbölet, Mustafa Sapmaz, Erman Özgür ve Rüştü Reçber program öncesi birileri tarafından talimat almış gibi Hakemin etken faktör olmadığını ve o penaltı olmasa da Trabzonsporun zaten o maçı kazanacağını söylediler. 

Hatta Eyüp Arının, röportajında hislerimize tercüman olurken söylediği sözleri biraz ağır bulmuş olacaklar ki Canlı yayında biraz daha dikkatli olunmalı diyerek bir camianın isyanını görmezden geldiler. Neymiş efendim Zaten Adanaspor maç boyunca çok açık vermiş ve bu karar olmasa da Trabzonspor maçı kazanırmış. 

O zaman kâğıt üzerinde kim favoriyse onun lehine hakemler hatalar yapabilsin. Hata da değil kasıt. Nasıl olsa X takım daha etkili o zaman maçı kazanmalı değil mi? Ki öyle bariz bir üstünlük de söz konusu değildi. O malum pozisyondan önce Roni, Edgara daha iyi bir pas çıkarmış olsaydı belki de o dakikaya Adanaspor 2-1 önde girecekti. Ama programda bu da geçmedi. Zira kendileri Castillonun çektiği şutun saatte kaç kilometre hızla gittiği ile ilgileniyorlardı.

Ve programın en müthiş anı konu Beşiktaşa geldiğinde oldu. Maç 1-1 iken verilen penaltı ve kırmızı kartın pek de bir önemi olmadığını söyleyen yorumcular; 1-0 mağlupken, aleyhinde bir penaltı ve kırmızı kart verilen ve maçı 6-0 kaybeden Beşiktaşın, hakem hatasına maruz kaldığını söyledi. Hâlbuki bu zihniyetteki maç yorumcularının Yarmolenkonun etkili oyunundan bahsetmesini beklerdim.

Ya da Hakem o kararı verdiğinde zaten Beşiktaş mağluptu ve çok açık veriyordu. O karar olmasaydı da Dinamo Kiev yenerdi, demelerini...

Tabii ki böyle bir yorum yapılmadı ve biz mesajımızı aldık. Haklı olanın değil, itibarlı olanın hakkı konuşulur.

Halit Gürer

Yazar: Editor