2017-07-18 19:18:44
yeni sezona doğru

Yeni sezona

An itibarı ile, en yüksek kadro değerine sahip ikinci takım olarak giriyoruz. Ancak elde kalan yabancı oyuncuların fazlalığı düşündürüyor. Sonuçta kadroya 25 kişi kaydedilebilecek ve sahada 5 yabancı olabilecek. Ve bu şartlarda diğer yabancılar kulübede bile olamayacak. 18 kişilik kadroda sadece 5 yabancı... 

Bu nedenle yabancı sayısı en fazla 7 olmalı. Ayrıca bu süreçte Amini isimli bir yabancı oyuncuyu denemenin ne kadar mantıklı olduğu da tartışılır.

Savunmadaki yığılmadan dolayı Diniz ile yollar ayrılabilir. Sol bekte Gökhan ve Muharrem, stoperde de Ramos, Onur, Didi, Yakup ve Yiğitcanın varlığı düşünülünce, Dinizin, yokluğu en az aranacak yabancı olduğu görüşündeyim. Ayrıca her ne kadar önemli bir oyuncu da olsa sağ bekte Digao haricinde iki ismin daha bulunduğunu ve Digaonun taliplerinin de olduğunu hesaba katarsak, Digao da gönderilecek yabancılar arasında yazılabilir. Tabii kalacak sağ beklerin yeterliliği de tartışılır. Kamptaki performansa göre bu pozisyon için bir değerlendirme yapılır sanıyoruz.

Diğer gidebilecek isimlerin de Vinicius, Magaye ve Reynaldo üçlüsünden biri olması gerektiğini düşünüyorum. Reynaldo ve Vinicius geçen sene beklentilerin altında kalmıştı. Magayenin durumu hakkında ise ona çıkacak taliplere göre bir yol izlenebilir.

Bu hesaba göre takımda kalacak olan Goran, Ramos, Didi, Renan, Koman ve ileri üçlüde kalacak iki yabancı ile yine hedefe oynayan bir takımın elde tutulmuş olacağını düşünüyorum. 

Ama yine de hücum bölgesine yerli takviye yapmak durumundayız. Zira bir üstteki paragrafta yazdığım 5 isim sahada olduğunda Vinicius, Magaye veya Reynaldo kulübede bile olamayacak. Ileri üçlüde Bilal Yener, Abdülaziz ve Bahattin olsa da bu isimlerle rekabet edebilecek yerli oyuncuların takıma dahil olması gerekiyor.

Ve takımın hala bir teknik direktör eksiğinin olduğu da unutulmamalı. Şampiyon olunan sene de dahil olmak üzere belki de ilk kez bu kadar iddialı bir kadro ile lige başlıyor Adanaspor. Biraz iddialı olacak belki ama bugünkü şartlarda ligin başlayacağını varsayarsak Adanasporun kadrosu bu ligi en kötü 4. tamamlar. Rakiplerdeki belirsizlikler, iyi kadro kurabilecek takımların azlığı ve Adanasporun şu ana kadar mevcut kadrosunu muhafaza etmesi bunda fazlası ile etkili. Bu takımın bu sezon lige geri dönmesi uzak bir ihtimal değil. Bu kadronun başına kaliteli bir teknik direktör getirmek çok da zor olmamalı. Farklı yapılanma sözünde samimi iseniz bunu ilk olarak teknik direktör tercihinizde göreceğiz.

Halit Gürer

Yazar: Editor