2013-02-09 13:47:20
yönetmece

Tesadüfleri, Aşk Sever!

Gelişmişliğin bir tek ölçütü yoktur sanırım.

Uygarlığında tek terazisi olmadığı malum.

Devlet olmanın, hele sosyal devlet olmanın, bunun yanında da modern devlet olmanın da birçok farklı mezurası vardır herhalde.

Çok oy olmakla güçlü hükümet, büyük devlet olunmuyor. Zira güçlü hükümetleri kafadan sıkı bir krediyle sağlayan yine büyük devletlerdir. Ötesinde, partililerin dışındaki o büyük kitlenin beğenisini kazanmak da gerekebilir filan.

Ne denir, kim gelirse gelsin devlet politikasına hizmet eder, hükümet programını egemen kılmaz. Felaketler de ekseriyetle parti devletlerin frensiz hâkimiyetlerinden peydahlanır. Buna en iyi örnek de Nazilerdir, denir.

Bakınız dostlar göçebe hayatın bile belli kuralları vardır, hiçbir iş tesadüflere veya keyfiyetlere bırakılmaz. Yüzyılların tecrübesi ve yazılı olmayan yasalarıyla gider göç kervanı. Onlarınki asla ve kat’a düzensiz bir dolaşım değildir.

Göç yolları bellidir.

Aynı hattı takip ederler.

Konaklama yerleri bellidir.

Mesafe sınırlanmıştır.

Otlaklar belirlenmiştir.

Hiçbir topluluk komşusunun göç yolunu kullanmaz.

Varılacak nihai yer de bellidir.

Evet, aşk tesadüfleri sever lakin devlet düzeni dediğimiz sistem tesadüfleri hiç ama hiç sevmez. Sevilmemeli de. onca devlet kurmuş bir milletiz, güçlü bir devlet geleneğimiz var deyip eğitimi sağlığı yapboz tahtasına dönüştürmek ancak düzensiz kabilelerin işi olabilir, belki yani. Zira yok olur gider öyle düzensiz plansız programsız cemaatler. Maazallah ilk güçlü istilada kaybolup giderler tarihin sayfalarında. Hakikaten, mecaz veya laf sokma değil bu, hep böyle olmuştur.

Ne diyecektim yahu tüm bunların sonunda?

Hay bin kunduz!

Unuttum iyi mi?

Neyse ben şu haberle bağlayayım mevzuyu, kalın sağlıcakla…

“MİLLİ Eğitim Bakanlığı, eski bakan Ömer Dinçer döneminde büyük tartışma yaratan özüre dayalı şubat atamalarından sonra şimdi de kıyafet serbestliği konusunda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, velilerden ve eğitim sendikalarından gelen yoğun şikâyet üzerine yönetmeliği yeniden inceleme kararı aldı. Özel okullarda, velilerin yüzde 60’ının onayına bırakılan serbest kıyafet uygulamasının devlet okullarında da geçerli olması planlanıyor.”

Yazar: Editor