2015-07-16 11:56:44
yuvasına soktuğumun passo kartı

Bu Maçı Almak Lazım

“Taraftar Hakları Dayanışma Derneği’nin, elektronik kart uygulaması ‘Passolig’in iptali için açtığı davanın dün Ankara 16. Tüketici Mahkemesi’ndeki duruşması eylül ayı sonuna bırakılırken, G.Saray, Beşiktaş ve Trabzon başta olmak üzere tüm Süper Lig kulüplerinin, Passolig’in çatı kurumu Aktif Yatırım Bankası’yla 5 ila 10 yıl arasında uzun vadeli anlaşmalar yaptıkları sözleşmede taahhüt edilen gelecek sezonlara ait ödemeleri de peşin aldıkları ortaya çıktı. F.Bahçe ise bu organizasyondan sadece 1 milyon TL katılım bedeli aldı.” (Cumhuriyet)

Aç sınıf dilediği kadar lanet etsin bir başına, ötede deveyi hamutuyla götürürler. O zaman bu lanet tek başına yapılmayacak veya sadece lanetle geçiştirilmeyecek bu mesele. Kitlelerin gücünün nasıl bir şey olduğu yakın zamanda muktedir tarafından fena halde idrak edildi ki bu idrakin neticesi belli bir yenilgiydi. Bu yenilgiyi kimi yerde bertaraf ettiler, örneğin meclis başkanlığında, kimi yerde de daha hazin yaşadılar örneğin AYM’nin dershaneler kararını iptal etmesi.

Şimdi de muktedir bahçesinde gelişmiş ucube bir organizasyonun pazarladığı bir passo kart zımpırtısı var ki bu da ertelemelerle geçiştirilmeye çalışılıyor.

Cumhuriyet gazetesinin haberi gösteriyor ki bu erteleme işinde sadece muktedirin iradesi yok aynı zamanda yerli emperyalist takımların da bir menfaati ve dolayısıyla işbirlikçiliği söz konusudur.

Örneğin Sarı-Kırmızılı GS kulübü, yaklaşık 9 milyon dolarlık bir bedel karşılığında 5 yıllık sözleşme imzalarken maddi sıkışıklık nedeniyle de 2018 yılına kadar olan tüm alacaklarını peşin tahsil etmiş. Sarı-Kırmızılılar, taraftar kartı başına 16.5 TL ile bu sistemden en büyük geliri elde eden kulüp olmuş.

4+1 büyüklerden Bjk, ilk etapta 4.9 milyon dolara evet demiş gibi gözükse de Vodafone Arena Stadı’ndaki bir bölüme ‘Passolig tribünü’ adının verilmesi, ücretsiz formalar, deplasman hakları ve görünülürlük giderleri adı altında Siyah-Beyazlı kulübün kasasına yaklaşık 6 milyon TL girmiş.

Trabzonspor Kulübü sıkışık günlerde 3 milyon dolar peşin para alarak, 5 yıllık sözleşmeye imza atan ve Passolig’e dolaylı destek veren kulüplerden.

Hal böyleyken taraftar dilediği kadar yazsın kendi sayfasında twitinde... Davanın galibiyetle sonuçlanması yine kitlesel bir mücadeleyle olur ancak.

Tüm taraftarlar, birleşin, zira passokartlardan başka kaybedecek bir şeyimiz yok! Herkesin forma aşkı zaten bakidir! Bu birleşme belki bir nebze de olsa, o emperyalist kulüplerin, taraftarlarını müşteri olarak görmesine de mani olur.

Bu da taraftarlık adına kazanılmış bir mevzi olur.

Fena mı olur!

İşte tam da bu esnada taraftar tribünlerden tribünlere şu tezahürat yayılır:

Bu Maçı Alacağız Başka Yolu Yok!

Yazar: Editor